stitcherLogoCreated with Sketch.
Get Premium Download App
Listen
Discover
Premium
Shows
Likes

Listen Now

Discover Premium Shows Likes

Trójkowy chuligan literacki

20 Episodes

3 minutes | Jun 13, 2020
Podróż po polskiej historii z Pawłem Jasienicą
– Proponuję lekturę Jasienicy w dość specyficznym kontekście. Wziąłem ze sobą "Polskę Jagiellonów" w podróż. Pomyślałem, że eseje Jasienicy stanowią znakomity przewodnik – powiedział Mateusz Matyszkowicz.
1 minutes | Jun 6, 2020
Z ziemi polskiej do amerykańskiej. "Pułascy" i ich droga ku wolności
– Kazimierz Pułaski to kolejny polski bohater, który stał się bohaterem amerykańskim i, w zasadzie, byłby tak samo zapomniany jak Tadeusz Kościuszko – powiedział Mateusz Matyszkowicz, rozpoczynając swoją recenzję pierwszego tomu eposu "Pułascy" Wojciecha Kudyby.
2 minutes | May 30, 2020
Paryskie inspiracje Bolesława Prusa
– Wydawałoby się, że "Lalka" jest powieścią o Warszawie. Krzysztof Rutkowski mówi: "nie, jest również powieścią o Paryżu i miasto to odgrywa w tej powieści rolę centralną" – mówi Mateusz Matyszkowicz.
2 minutes | May 16, 2020
Leopold Tyrmand – buntownik w kolorowych skarpetkach
– Mija właśnie 100 lat od narodzin Leopolda Tyrmanda, jednego z największych polskich literatów XX wieku. Tyrmand to nie tylko książki, ale także człowiek, na której możemy się wzorować, od której możemy się uczyć – od tych słów rozpoczął swój felieton Mateusz Matyszkowicz.
2 minutes | May 2, 2020
Przejście przez obsesje Emmanuela Carrere’a
"Dobrze jest mieć dokąd pójść" – to jedna z odpowiedzi, jakich udziela chińska Księga Przemian. A zatem ruszamy w drogę, którą poprowadzi nas spostrzegawczy kronikarz, bystry komentator, przenikliwy analityk, pisarz, który z największą swadą potrafi opowiadać najprostsze historie – Emmanuel Carrere.
2 minutes | Apr 25, 2020
"Czerwony autobus. Didaskalia", czyli teatr na wyciągnięcie ręki
– Trwa wielka, ogólnonarodowa kwarantanna. Teatry są zamknięte, ale sztuki możemy oglądać dzięki telewizji i internetowi. Pamiętajmy jednak, że możemy je również czytać – mówi Mateusz Matyszkowicz.
2 minutes | Apr 18, 2020
"Stambuł, Stambuł" – opowieść o sile ludzkiej wyobraźni
– Bohaterowie książki "Stambuł, Stambuł" Burhana Sönmeza budują dla nas, czytelników często nieznających Stambułu lub znających go bardzo powierzchownie, całe ogromne miasto – mówi Mateusz Matyszkowicz. 
2 minutes | Apr 11, 2020
Starożytność na wyciągnięcie ręki
– Niegdyś trudno było przejść drogę humanisty, jeśli nie uczyło się klasycznych języków. To ogromna łaska znać je i bezpośrednio doświadczać tej literatury. Jeśli jednak nie znamy ani łaciny, ani greki, miejmy "Antologię grecką"W. H. Audena na półce. Tu jest wszystko to, co powinien znać wykształcony człowiek – mówi Mateusz Matyszkowicz. 
8 minutes | Mar 21, 2020
Krzysztof Koehler o młodej polskiej poezji z początku lat 90. XX wieku
– To było ugrupowanie poetów skupionych wokół periodyku "Brulion. Pisma nosem", które pod opiekę wzięło zaczynających wówczas twórców. Zamieszanie polegało na tym, że ci pisarze chcieli być postrzegani jako pewne środowisko literackie. Chyba nie wszyscy z nas mieli sprecyzowaną wizję, jaką chcemy realizować jako artyści, natomiast łączyła nas silna niechęć do wchodzenia w zastane sytuacje literackie – wspomina Krzysztof Koehler. 
7 minutes | Mar 14, 2020
M. Gołkowski: w przyszłości najgorsze jest oczekiwanie, że ta się zmieni
– Świat ukazany w "Sybirpunk vol.1" na dobrą sprawę mógłby niczym nie różnić się od świata, który mamy dzisiaj. Zmienia się tylko otoczka – mówił Michał Gołkowski, autor powieści "Sybirpunk vol.1".
5 minutes | Mar 7, 2020
Maria Karpińska: nie chciałabym interpretować własnej książki
– Opowiadanie to nie jest najłatwiejsza forma. Zwykle pisarze na debiut wybierają powieść, która w ostatnich latach powinna być gruba, wielka jak cegła i opisywać cały wszechświat. Maria Karpińska próbuje te wszechświaty zmieścić w opowiadaniach – mówi Mateusz Matyszkowicz.
7 minutes | Feb 29, 2020
Marcin Wolski: utożsamiam się z bohaterami, o których piszę
– Świat w "Powtórce z rozgrywki" początkowo jest absolutnie negatywny, w stosunku do naszego. Natomiast, mój bohater posiada pewną wiedzę w skali makro i mikro, która pozwala mu odmieniać oblicze tej ziemi – opowiada Marcin Wolski, autor książki "Powtórka z rozgrywki".
9 minutes | Feb 22, 2020
Leopold Tyrmand od A do Z
– Już w tej książce starałem się wykorzystać teksty niepublikowane, ale i te, które czytelnicy myślą, że znają. Wcześniejsze publikacje Tyrmande nie są tymi, które on chciał, by czytelnicy znali. Wydawca musiał się uciekać do cięć i dlatego wierzę, że próbka, która znalazła się w "Alfabecie Tyrmanda" pokaże czytelnikom, że jest na co czekać – mówi Dariusz Pachocki, autor omawianej w tym wydaniu "Trójkowego chuligana literackiego" książki.
7 minutes | Feb 15, 2020
Wielka literatura bez wielkiej narracji. "Doktor Bianko i inne opowiadania" Macieja Bielawskiego
– Do opowiadań, nawet krótszych niż moje, wracam wielokrotnie, ponieważ jest to forma, którą szybko się czyta, ale która długo zostaje w czytelniku – mówił w Trójce Maciej Bielawski, autor wydawnictwa "Doktor Bianko i inne opowiadania".
7 minutes | Feb 8, 2020
Ukochane miasto i siedziba zła. Wilno, czyli skomplikowany labirynt
– Powieść "Wileński poker" jest uznawana za jedną z najważniejszych w literaturze litewskiej, drugiej połowy XX wieku – podkreśla Kamil Pecela, który przetłumaczył książkę Ricardasa Gavelisa na język polski. 
7 minutes | Feb 1, 2020
"Miasto noży" – najniebezpieczniejsza powieść o latach 90.?
– Cieszy mnie, że rzeczywistość lat 90. to już przeszłość i cieszę się, że mogłem powrócić na łamach mojej książki do tego czasu. Jednak, cieszę się również, że to, co działo się w tym czasie, już nas nie dotyczy – mówi Wojciech Mucha, autor książki "Miasto noży".
7 minutes | Jan 25, 2020
Dominika Słownik: potrzeba metafizyki jest elementem człowieczeństwa
– Ta książka ma całkiem sporo bohaterów i wychodzi z punktu, który niektórzy lubią nazywać realizmem magicznym. Nie do końca zgadzam się z taką definicją, ale rzeczywiście jest tam wiele z metafizyki, która w różny sposób jest naruszana, czy nawet rozbijana – mówiła pisarka Dominika Słowik, autorka powieści "Zimowla".
8 minutes | Jan 18, 2020
"Teraz oto jestem. Edward Stachura we wspomnieniach", czyli życie człowieka opętanego poezją w oczach innych
– Edward Stachura był gwiazdą, idolem, postać kultowa, ale nikt do tej pory nie zebrał jeszcze świadectw osób, które go znały. Postanowiłem dotrzeć do tych osób i spytać ich o niego, by z perspektywy czasu spróbowały tę znajomość przeanalizować i coś opowiedzieć – mówi Jakub Beczek, autor książki "Teraz oto jestem. Edward Stachura we wspomnieniach".
7 minutes | Jan 11, 2020
"Był cudownym dzieckiem polskiej literatury". Twórczość Pawła Hertza
Mateusz Matyszkowicz zaprosił do studia Marka Zagańczyka, który dba o pamięć o Pawle Hertzu. W audycji gość przedstawił sylwetkę polskiego poety i podkreślił, dlaczego warto sięgnąć po jego twórczość.
9 minutes | Jan 5, 2020
Historia Tamary Łempickiej na kartach komiksu
– W tym komiksie obserwujemy pewien wycinek z życia Tamary Łempickiej. To bardzo ważny moment w życiu artystki, a może nawet najważniejszy – ocenia Szymon Holcman z wydawnictwa Marginesy. 
COMPANY
About us Careers Stitcher Blog Help
AFFILIATES
Partner Portal Advertisers Podswag
Privacy Policy Terms of Service Do Not Sell My Personal Information
© Stitcher 2022