stitcherLogoCreated with Sketch.
Get Premium Download App
Listen
Discover
Premium
Shows
Likes
Merch

Listen Now

Discover Premium Shows Likes

Tkanka Miejska [Marta Kowalska]

30 Episodes

55 minutes | Jan 27, 2022
Expo2020 w Dubaju. Connecting Minds, Creating the Future i miasto-makieta.
Jeśli istnieje jakieś wydarzenie, które pozwala na jednoczesne przekroczeniu wielu granic w ciągu zaledwie kilku godzin, to zdecydowanie jest to Expo2020 w Dubaju. Marta Kowalska wraz z gościnią - Marysią Ostrowską, service designerką, popularyzatorką i badaczką polskiego designu, wykładowczynią ASP w Łodzi, rozmawiają o tym evencie z perspektywy własnych doświadczeń. W Expo2020 wzięły udział 192 kraje, nic dziwnego, że skala projektów i pomysły na prezentacje były tak różne. Co jednak sprawiło, że to właśnie między innymi o polskim pawilonie jest tam szczególnie głośno? Jakie przemyślenia po wizycie w jednym z pawilonów, wdzięcznie nazwanym “The Sustainability Pavilion”, mają Marta i jej rozmówczyni? Czy na przekór hasłu - jest to pawilon pełen plastiku, etycznie wątpliwy lunapark dla dorosłych, czy może jednak wystawa świetnie zaprojektowana, zbudowana na wielu poziomach i dla różnych odbiorców? Na TKANKĘ MIEJSKĄ zaprasza Marta Kowalska.
48 minutes | Dec 14, 2021
O kryzysie bezdomności. Konrad Siuda i Piotr Żyłka
Od czego w ogóle zacząć, żeby pomóc osobie w kryzysie bezdomności? Jakie kroki podjąć, żeby móc próbować zrozumieć człowieka, który znalazł się w takiej sytuacji? Rozmowa o tym, że kryzys bezdomności to jest stan, w którym człowiek przede wszystkim potrzebuje wsparcia drugiego człowieka. Gośćmi Marty Kowalskiej są Konrad Siuda (Fundacja Daj Herbatę) i Piotr Żyłka (Zupa na Plantach).
51 minutes | Nov 17, 2021
Inteligentne miasto czy inteligentne podejście? Szymon Ciupa
„Dobrze by było, żeby na początku chociaż ludzka inteligencja była wykorzystywana w miastach”, bo podejście smart, to praca u podstaw i skupienie na zrównoważonym rozwoju. Marta i Magdalena w tym epizodzie porozmawiały z Szymonem Ciupą - ekspertem z zakresu Smart City oraz geoinformacji. O tym, jak zacząć wykorzystywać potencjał przestrzeni i przestać szukać rozwiązań na problemy, które samemu stworzyliśmy. Partner audycji Otodom
56 minutes | Oct 16, 2021
Sąsiad nie jedno ma imię. Bogna Świątkowska
Sąsiedzi - słowo, za którym kryje się wiele wymiarów. Wystarczy przypomnieć sobie seriale takie jak "Miodowe Lata", "Świat Według Kiepskich", "Ranczo" czy "Alternatywy 4", aby zrozumieć, że sąsiedzkość nie jedno ma imię. I choć popkultura zakrzywia ten obraz to relacje sąsiedzkie mogą być dla nas źródłem szczęścia…czasem jednak też utrapieniem. Magdalena Milert i Marta Kowalska, razem z Bogną Świątkowską sprawdziły jak temat ewoluował i z czego wynika coraz mniejsza potrzeba na „pożyczanie soli”? Partner podcastu jest Otodom.
51 minutes | Oct 4, 2021
Miasto w nurcie eco. Adam Chyliński
Tym razem Tkanka wyjątkowo bez Marty. Rolę prowadzącej przejęła Magdalena Milert, która rozmawia z Adamem Chylińskim, designerem i badaczem miejskim, członkiem EcoAvengersów o zrównoważonym designie oraz o odpowiedzialności za środowisko w obszarze projektowania i architektury. Co znaczy odpowiedzialne, ekologiczne osiedle oraz jak je znaleźć w przestrzeni miejskiej? Partner audycji Otodom.
62 minutes | Sep 21, 2021
Miasto, masa, marzenie. Filip Springer
Jak być szczęśliwym? Jeśli wpiszesz to pytanie w Google, dostaniesz 30 milionów odpowiedzi. A gdy zapytasz: „Jak znaleźć mieszkanie?” - dwa razy więcej. Marta Kowalska, Magda Milert i ich gość, Filip Springer, szukają odpowiedzi na jeszcze inne pytanie, czyli jak znaleźć "szczęśliwy dom'. Czy powinien być „zielony”? A może najważniejszy jest porządek? Albo sąsiedztwo? Reportażysta i fotoreporter w rozmowie o tym, gdzie mieszka się najlepiej i jakie są miejskie marzenia. Partnerem audycji jest Otodom.
50 minutes | Sep 9, 2021
Buraki i Aborygeni, czyli jak kłócą się mieszkańcy miast. dr Justyna Kościńska
W miejscu, gdzie obecnie znajduje się warszawskie miasteczko Wilanów, kiedyś mieszkańcy wsi Zawady uprawiali buraki. "Dziś mieszkają tam buraki" – miała powiedzieć jedna z mieszkanek Zawad. Wilanów odpłaca się "Aborygenami". Miasta nie są wolne od konfliktów – różnice w dostępie do usług i placówek medycznych czy szkół; widoczne stopnie zamożności. O miejskich problemach społecznych opowiada dr Justyna Kościńska – socjolożka, autorka publikacji i działaczka ruchu Miasto Jest Nasze.
52 minutes | Sep 1, 2021
Less waste, more good news. Paulina Górska
Zmiana parkingu na park kieszonkowy, zrównoważony rozwój, roślinna rewolucja, dobre zarządzanie miejskimi odpadami… brzmi jak utopia? A to prawdziwe wiadomości. Dobre wiadomości – te kompilowane przez Paulinę Górską, autorkę ekobloga i propagatorkę zrównoważonego stylu życia. Czy jednostka może uratować świat? Dlaczego w ogóle powinniśmy troszczyć się o losy miast, zarządzanie odpadami i… losy planety?
49 minutes | Aug 12, 2021
Skejci w mieście. Tomek Przybylik & Maciej Żołnierkiewicz
W 2021 roku deskorolka po raz pierwszy była reprezentowana na Igrzyskach Olimpijskich, ale przecież dla środowiska miejskiego jest nieodłącznym elementem od lat. Wielokrotny mistrz polski w rolkarstwie agresywnym i aktywista deskorolkowy opowiadają o specyfice środowisk miejskich skejtów. Na których pomnikach można jeździć, a które powinno się omijać? Jak deskorolka zmienia miejski ekosystem i gdzie w Polsce znajdują się skejterskie zagłębia?
55 minutes | Jul 27, 2021
Trend watching. Monika Borycka
Przyszłość rodzi się na krawędziach. Dlatego obserwowanie trendów - czyli wyłapywanie wczesnych sygnałów zmian – w różnych aspektach życia, staje się coraz ważniejsze. Założycielka TrendRadarPL – Monika Borycka, opowiada o tym, w jaki sposób wyłapywać trendy, a także jaki wpływ mogą mieć na naszą codzienność. Obserwacja mieszkańców miast z poziomu ławki w parku czy analiza szerokich danych? Jak takie analizy wpływają na wieloletnie strategie polskich miast? Czy zmiany klimatu mogą spowodować ucieczkę człowieka do przestrzeni kosmicznej?
50 minutes | Jul 13, 2021
Tkanka Ballroomowa. Bożna & Laura
Czym Ballroom różni się od voguingu i czy możemy go uważać za kulturę, czy raczej subkulturę? Jak walczyć z opresją za pomocą... tańca i performance'u? Bożna Wydrowska i Laura Klaus, które na ballach występują, opowiadają o zawiłościach voguingu i kultury Ballroomu.
45 minutes | Jun 17, 2021
Pride Month special. Olga Urbowicz & Luke Jaszcz
Miesiąc Dumy to czas dla społeczności LGBTQ+ niezwykle ważny. Co istotne, społeczność oznacza tu zbiór o wiele szerszy, także osoby hetero. Wspólnotę można manifestować na różne sposoby, choćby przez... paznokcie. Dlatego do rozmowy o wadze tego wydarzenia i jego miejskiego charakteru Marta Kowalska zaprosiła właścicielkę salonu paznokci "Nailed It" i Łukasza "Luke Jaszcz" Jakusiewicza – artystę sztuk wizualnych. Jak zatem wyrażać siebie za pomocą paznokci i czy sztuka pozwala na swobodny coming out?
48 minutes | Jun 2, 2021
Bistro karmi miasto. Justyna Kosmala
Jeszcze nie tak dawno nie wyobrażaliśmy sobie wyjścia z domu bez śniadania, a do restauracji chodziliśmy od święta. Dziś śniadania jemy na mieście i nie wyobrażamy sobie nie wypić kawy w kawiarni. Skąd ta zmiana? Dlaczego faworyzujemy małe, rzemieślnicze lokale gastronomiczne? Czym jest bistro, czym bouillon, czym brasserie, a czym café? O zawiłościach miejskiej gastronomii opowiada Justyna Kosmala, właścicielka i współwłaścicielka konceptów gastronomicznych, m.in. popularnej Charlotte.
52 minutes | May 4, 2021
ZOEpolis. W zgodzie z miejską naturą. Agata Szydłowska
Kiedy mówimy o rezydentach miast, to rzadko kiedy myślimy o małych zwierzętach, grzybach, roślinach, bakteriach. Koegzystujemy z nimi od zarania dziejów, włącznie z czasem urbanizacji. Dlaczego teraz pozbywamy się roślin ruderalnych, niszczymy miejskie grzybnie i nie pomagamy zwierzętom? Powinniśmy troszczyć się o muszki owocówki – mówi Agata Szydłowska, historyczka sztuki, współautorka książki "ZOEpolis. Budując wspólnotę ludzko-nie-ludzką" - im się to po prostu należy.
60 minutes | Apr 19, 2021
Polska architektura? Nie ma wstydu. Anna Cymer
Od jakiegoś czasu o polskiej architekturze pisze się w zagranicznych magazynach na równi z zachodnimi projektami. Pokazuje to liczba nominacji do prestiżowych nagród Mies Van Der Rohe. O dwudziestu projektach, które dostały szansę na wyróżnienie, w tym m.in. przedszkolu Żółty Słonik i osledlu Nowy Nikiszowiec, Marta Kowalska rozmawia z Anną Cymer, historyczką architektury i dziennikarką.
44 minutes | Mar 9, 2021
Unikam miejsc związanych z moją pracą. Julia Banaś
Czym jest mapa castingu? Ile kosztuje miejsce w mieszkaniu dla modelek w Nowym Jorku? Jak wygląda ich życie codzienne w różnych miastach świata - od USA przez Europę po Szanghaj. I dlaczego czasem warto ominąć słynną miejscówkę, przechodząc na drugą stroną ulicy? O swoich doświadczeniach w miastach modelek opowiada pracująca w zawodzie od 17 roku życia Julia Banaś.
45 minutes | Feb 23, 2021
Miejskość odmieniona. Joanna Kusiak
Miasta różne mają oblicza – szczególnie w pandemii. Jak z problemem koronawirusa i wszystkich pochodnych – dystansu społecznego, zamknięcia biznesów – radzą sobie Warszawa i Berlin? Jakie rozwiązania moglibyśmy podpatrzyć od zachodnich sąsiadów, a jakie oni od nas? Czym tak naprawdę jest "przyszłość miasta", a czym "miasto przyszłości"? Gościem podcastu Tkanka Miejska była dr Joanna Kusiak, socjolożka i badaczka miast, jedna z prelegentek trwającego do 6 marca 2021 Outriders Festival.
52 minutes | Feb 11, 2021
Tkanka Metra. Jacek Dudkiewicz
Metro – jakie jest – każdy widzi. Ale jak powstaje od podstaw? Czym jest profil główki szyny i dlaczego jest najważniejszym dokumentem przy budowie metra? Jacek Dudkiewicz, projektant trzech nowych stacji warszawskiego M2 - Płocka, Księcia Janusza i Moczydło - zdradza tajniki pracy nad stołecznymi pół-podziemiami. Czy stacja metra jest nie-miejscem, o jakich potrzebach trzeba pomyśleć projektując tę przestrzeń - i wychodząc już na powierzchnię - dlaczego śmiejemy się z lotniska w Radomiu?
53 minutes | Jan 20, 2021
Na szlaku nośnika
Nośniki reklamowe w przestrzeni miejskiej nie pojawiały się przypadkowo - nasz ruch od dawna był śledzony, analizowany i wykorzystywany komercyjnie. Czy pandemia, która już zmienia miasta, wyeliminuje także "banerozę"? A może za kilka lat czekają nas nosniki video zamontowane w chodnikach? Marta Kowalska oraz Ola Sobieraj i Ana Zalewska z domu produkcyjnego Papya dyskutują o dalekiej przyszłości, ale także o tej bliższej, czyli stracie kolejnej edycji konkursu Papya Young Directors.
52 minutes | Jan 13, 2021
Warszawa z amerykańskiego punktu widzenia
Jak stworzyć jednolity, ale różnorodny szlak kulturowy przez całe miasto? Dr Artur Jerzy Filip, specjalista projektowania urbanistycznego, przybliżył nam pracę nad małymi problemami o globalnym znaczeniu oraz przedstawił Warszawę z amerykańskiego punktu widzenia. Jak wypadła?
COMPANY
About us Careers Stitcher Blog Help
AFFILIATES
Partner Portal Advertisers Podswag Stitcher Studios
Privacy Policy Terms of Service Your Privacy Choices
© Stitcher 2023