stitcherLogoCreated with Sketch.
Get Premium Download App
Listen
Discover
Premium
Shows
Likes
Merch

Listen Now

Discover Premium Shows Likes

Studio N

893 Episodes

51 minutes | Mar 22, 2023
Příručka k přežití lidstva
„Je to příručka k přežití lidstva.“ Tak okomentoval šestou hodnotící zprávu Mezivládního panelu pro změnu klimatu generální tajemník OSN António Guterres. Co se v ní píše? A máme ještě čas zachránit život na planetě? Filip Titlbach si do Studia N pozval šéfa OSN v Česku Michala Brožu. 
34 minutes | Mar 21, 2023
Co stojí v pozadí cesty čínského vůdce za Putinem
Čínský prezident se vydal do Kremlu za svým ruským protějškem, diktátorem Putinem. Mimořádná návštěva má vypadat jako mírová mise. Co ale stojí v pozadí? Filip Titlbach se ptá Petry Procházkové a Magdaleny Slezákové ze zahraniční redakce Deníku N.
27 minutes | Mar 20, 2023
Nepřehnal to tentokrát Macron?
Rozmlácená auta, hořící popelnice, rozbité výlohy republikánské kanceláře. Protesty proti penzijní reformě, hlavně proti zvýšení věku odchodu do důchodu, trvají ve Francii už od ledna. Napětí ve společnosti se ale vyostřilo, když vláda prezidenta Emmanuela Macrona oznámila, že obejde poslance a zákon prostě přijme. Bez hlasování. Může současná francouzská vláda padnout? A nepřepočítal se tentokrát Macron? Hostem podcastu je publicista a zpravodaj František Kalenda. Moderuje Filip Titlbach.
32 minutes | Mar 17, 2023
O myších, rozmnožování a lidech
Japonský biolog Katsuhiko Hajaši představil metodu rozmnožování savců, výhledově i člověka, která světu zamotala hlavu. A na jejím začátku stojí laboratorní myši. Základem metody je přeměna obyčejných buněk na pohlavní, a to bez ohledu na pohlaví dárce. Co pokusy na myších ukázaly? A jaké etické problémy objev přinese? O myších, rozmnožování a lidech hovoříme v podcastu s vědeckým novinářem Petrem Koubským. Moderuje Filip Titlbach.
59 minutes | Mar 16, 2023
Hýbe českou společností nenávist?
Proč je někdy tak těžké najít společnou řeč? A co nás vede k tomu, že si svoje frustrace vybíjíme na slabších? O tom na knižním festivalu v Ostravě debatovali právnička, odborářka a autorka knihy Proč jsme tak naštvané? Šárka Homfray, zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková a novinář a autor knihy Byli jsme tu vždycky Filip Titlbach. Ve Studiu N vám přinášíme záznam debaty. Moderuje Vítek Svoboda.
58 minutes | Mar 15, 2023
Homfray: Patriarchální nastavení společnosti znevýhodňuje i muže
„Ženy mají v diskusi slabší hlas, podle výzkumů se jim více skáče do řeči, jejich mužští kolegové navíc často opakují jejich myšlenky, jako by je samy neřekly.“ Na konci minulého roku vydala 24 esejí podložených daty o postavení žen v české společnosti. Kniha dostala jméno Proč jsme tak naštvané a v domácích médiích rozvířila jinak mrtvou debatu o feminismu. Jaké je být ženou v současném Česku? Filip Titlbach se ptá právničky, odborářky a autorky zmíněné knihy Šárky Homfray.
81 minutes | Mar 14, 2023
Petr Pavel a Zuzana Čaputová o Ukrajině, populistech a demokracii
Při své první oficiální návštěvě Slovenska přijal prezident Petr Pavel pozvání do debaty se slovenskou hlavou státu Zuzanou Čaputovou. Ve Slovenském národním divadle diskutovali o pomoci Ukrajině, síle populistů i V4. Poslechněte si záznam ve Studiu N. Moderují šéfredaktor českého Deníku N Pavel Tomášek a šéfredaktor slovenského Denníku N Matúš Kostolný.
37 minutes | Mar 13, 2023
Homeopatie nefunguje. Stačí, že neškodí?
Přírodovědci a mnoho lékařů mají homeopatii za šarlatánství. Homeopatické léky nemohou fungovat, protože jsou v rozporu se základními přírodními zákony. Přesto na ně někteří lékaři a pacienti nedají dopustit. Proč? Filip Titlbach se ptá vědeckého redaktora Petra Koubského.
36 minutes | Mar 10, 2023
Proč Rusové kradou ukrajinské děti
Ukrajina přichází o děti. Okupanti jich do své země vyvážejí tisíce, pod různými záminkami. Mnoho z nich je už teď nenávratně ztraceno kdesi v Rusku. A některé mají stále naději na návrat domů. Filip Titlbach mluví s válečnou reportérkou Petrou Procházkovou, která osudy ukradených dětí a jejich rodičů sledovala přímo na Ukrajině.
38 minutes | Mar 9, 2023
Podle nejlepšího vědomí a svědomí. Pavel je prezident
Petr Pavel se stal složením slibu čtvrtým českým prezidentem. Po deseti letech vystřídal Miloše Zemana. Jaká byla Pavlova inaugurace? A v jakém stavu přebírá prezidentský úřad? Filip Titlbach mluví ve Studiu N s politickým analytikem Janem Tvrdoněm. 
30 minutes | Mar 8, 2023
Jak se na Hradě rychle uklízelo
Svěšením prezidentské standarty a uzavřením Brány gigantů na Pražském hradě se uzavře příběh prezidenta, který se obklopil lidmi s papalášskými manýry a nevalnou pověstí. Lidmi, kteří se stali bezpečnostním rizikem pro Českou republiku. Jak moc se muselo po jejich angažmá na Hradě uklízet? Poslechněte si závěrečnou epizodu třídílné minisérie o odcházení Miloše Zemana. Jeho finále jsme mapovali s investigativní reportérkou Deníku N Zdislavou Pokornou. Moderuje Filip Titlbach.
44 minutes | Mar 7, 2023
Co se dělo za zdmi Hradu
Miloš Zeman se během druhého volebního období izoloval za zdmi lánského zámku a začal se výrazněji ukazovat vliv jeho okolí. Čím dál častěji se u vážných kauz vynořovala dnes už notoricky známá jména. Co se dělo v útrobách Pražského hradu? Na to odpovíme v druhém ze tří dílů minisérie Studia N o odcházení Miloše Zemana s investigativní reportérkou Zdislavou Pokornou. Moderuje Filip Titlbach.
42 minutes | Mar 6, 2023
Jak Zeman ovládl Hrad
Březen 2013. Miloš Zeman se stává v pořadí třetím prezidentem České republiky, vůbec poprvé si hlavu státu volí lidé napřímo. Tímhle jarním dnem začala nová éra hradní politiky. Éra, která se vyznačovala zesilováním vlivu prezidentského úřadu, ohýbáním ústavy, navazováním podivných kontaktů a vlastní zahraniční politikou, která se pod rouškou „ekonomické diplomacie“ nezdráhala spolupracovat s totalitními režimy. A také éra, která po deseti letech končí. S investigativní reportérkou Zdislavou Pokornou, která o prezidentování Miloše Zemana píše knihu, jsme se proto rozhodli tuhle éru rozpitvat, kriticky zhodnotit a podívat se do pozadí událostí. Toto je první ze tří dílů podcastové minisérie Studia N o odcházení Miloše Zemana.
116 minutes | Mar 3, 2023
Jak se před 75 lety chopili moci komunisté
Před 75 lety se moci v Československu chopili komunisté. Byl to přirozený výsledek druhé světové války? Státní převrat s podporou cizí mocnosti? Nebo selhání intelektuálů, kteří na místo kritického varování před nastupující totalitou většinově komunismu pomáhali? Poslechněte si záznam debaty s historičkou umění Milenou Bartlovou a autory podcastu Přepište dějiny Michalem Stehlíkem a Martinem Gromanem. Moderuje Ján Simkanič.
43 minutes | Mar 2, 2023
Sunak možná konečně rozlouskl brexit
Velká Británie a Evropská unie vyřešily poslední sporný bod, který jim přinesl brexit – budoucnost Severního Irska. Britský premiér Rishi Sunak a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen na společné tiskové konferenci ve Windsoru potvrdili dohodu upravující stávající Severoirský protokol. Končí vleklá kauza brexit? A v jaké kondici je po odchodu z Unie Velká Británie? To rozebíráme s expertkou na mezinárodní vztahy z Oxfordské univerzity Magdou Leichtovou.
69 minutes | Mar 1, 2023
V KLDR umírají lidé hlady
V Severní Koreji se po třech letech covidové uzávěry s Čínou prohloubila už tak kritická potravinová krize. Množí se zprávy o lidech, kteří umírají hlady, a to i v dříve na severokorejské poměry bohatých oblastech. Jak vážná je situace v KLDR? A jak na ni reaguje režim? Filip Titlbach se ptá koreanistky Niny Špitálníkové.
37 minutes | Feb 28, 2023
O pěti okupovaných územích, která Ukrajina nutně potřebuje
I když Ukrajina důvěřuje svým vojákům, že s pomocí zahraničních partnerů dokážou osvobodit celé území země, existují oblasti, jež jsou pro ni z ekonomického a vojenského pohledu důležitější než jiné. Která území okupovaná Rusy musí Ukrajina prioritně získat zpět do svých rukou? Filip Titlbach se ptá redaktora Jana Wirnitzera, který se v Deníku N věnuje armádním tématům. 
31 minutes | Feb 27, 2023
Proč se v Americe čím dál víc střílí do lidí
Při masových střelbách ve Spojených státech zemřelo minulý rok nejvíc lidí v moderní historii. Vlna útoků pokračuje i letos. Bílý dům se kvůli alarmujícím číslům vrátil k revizi zákona, který zakazuje útočné zbraně a v roce 2004 vypršel. Proč jsou v USA hromadné střelby tak časté? A kde leží kořeny tohoto problému? Odpovědi hledáme se zahraniční zpravodajkou ve Spojených státech Janou Ciglerovou.
39 minutes | Feb 24, 2023
Putin na Ukrajině vraždí už rok
Dnes je to přesně rok, co ruská vojska vtrhla na Ukrajinu. Největší evropskou zemi potkalo v posledním roce vraždění, útoky na civilní cíle, podpora Západu i obdiv za nevídanou statečnost. Přímo v Kyjevě je právě teď válečná reportérka Petra Procházková, se kterou jsme se spojili v podcastu Studio N.
44 minutes | Feb 23, 2023
Mediální revoluce. Poznáte živého novináře od AI?
V roce 2022 oznámily propouštění malá americká média, ale i zavedené značky jako CNN, Vice Media nebo BuzzFeed. V Česku v minulém roce ve velkém propouštěl Seznam i další mediální domy. Zároveň stále ubývá tištěných médií. Blíží se konec novin na papíře? A jak média ustojí nástup umělé inteligence nebo TikToku? Hostem Studia N je novinář, vydavatel a ředitel Deníku N Ján Simkanič.
COMPANY
About us Careers Stitcher Blog Help
AFFILIATES
Partner Portal Advertisers Podswag Stitcher Studios
Privacy Policy Terms of Service Your Privacy Choices
© Stitcher 2023