stitcherLogoCreated with Sketch.
Get Premium Download App
Listen
Discover
Premium
Shows
Likes
Merch

Listen Now

Discover Premium Shows Likes

Rejon Ruchu | Czwórka

159 Episodes

17 minutes | Jan 31, 2023
Co to za życie bez... biegania
Dominika Stelmach - biegaczka, maratonka, ultramaratonka, trener personalny, instruktor PZLA.Z wykształcenia marketingowiec, historyk i Europeista. Jej celem jest zostać najbardziej wszechstronną biegaczką w Polsce i najlepszą ultraską. W rozmowie z Darkiem Matyją opowiedziała o tym, czym w jej życiu jest bieganie i co trzeba zrobić, aby zostać rekordzistką świata w biegu... 12-godzinnym.
25 minutes | Nov 25, 2022
Czy potrzebujesz siłowni?
Jeżeli zastanawiasz się nad treningiem oporowym i jego zaletami a przy okazji masz kilkanaście lat i nie wiesz czy powinieneś dźwigać to koniecznie posłuchaj rozmowy Piotrka Galusa z doktor Martą Sprawką. Z rozmowy dowiesz się: - jaki jest najlepszy wiek aby zacząć trening na siłowni - co się stanie z twoim ciałem kiedy dojrzewasz i trenujesz oporowo - czy można być grubokościstym - jak rośnie mięsień - czy warto korzystać z wagi pokazującej skład ciała - czy treningiem można sobie zaszkodzić - co zrobić aby trening na siłowni miał sens
30 minutes | Nov 18, 2022
Sport, polityka, sportwashing - czy można dziś kibicować bez wyrzutów sumienia?
Organizacja Mistrzostw Świata w Katarze rozbudziła dyskusję o upolitycznieniu sportu na całym świecie. Największe sportowe imprezy odbywają się w krajach niedemokratycznych a ich organizacja jest przyznawana dzięki łapówkom i układom. Goście Jeremiego Angowskiego, eksperci Instytutu Nowej Europy ds. relacji polityki i sportu, Michał Banasiak i Mieszko Rajkiewicz zastanawiają się, czy w sporcie liczą się jeszcze kibice i sami sportowcy? Czy biznes i polityka wchłoną sport na zawsze, a może już dawno to zrobiły?
21 minutes | Oct 21, 2022
Miska Miss
Czy możliwe jest zachowanie zdrowego stylu życia w modelingu i w trakcie konkursów miss?Czy pogoń za idealnym ciałem, wyglądem musi wiązać się z wyrzeczeniami, które rozstrajają organizm? Czy ruch body positive  ma szanse zaistnieć podczas wyborów miss? Jak zaakceptować siebie?Gościem Piotrka Galusa jest Ela Sawerska, Miss Polski 2004, dziś producentka tv i autorka programów o tematyce ekologiczno kulinarnej.
17 minutes | Oct 21, 2022
Nowe technologie w sporcie
Zegarki, liczniki, pasy służące do pomiaru tętna, snu, a nawet mocy naszych mięśni. Najnowsze technologie są bardzo pomocne w sporcie kwalifikowanym, ale masowo korzystają z nich także Ci, dla których sport to hobby i pasja. Analiza danych i parametrów własnego ciała poszerza wiedzę o naszych możliwościach, może pomóc chociażby w zaplanowaniu wysiłku fizycznego. Najnowsze urządzenia mogą być także gwarantem bezpieczeństwa dla tych, którzy lubią bardziej ekstremalne przeżycia. Jak mogą one pomagać w treningu, jak działają, i czy faktycznie wiedza, którą dają, zwiększa nasze możliwości? O to Jeremi Angowski pyta Jakuba Szałamachę, organizatora zawodów Garmin Gravel Race, który sprzętem sportowym zajmuje się zawodowo.
24 minutes | Sep 23, 2022
240 km po górach? Na mecie było mi mało!
Bieganie kojarzy się z wolnością, swobodą i relaksem. Jednak start w zawodach ultra na 240 km nie ma nic wspólnego ze spontanicznością. Ultramaratonka Marta Dębska, która pisze bloga „Zielone Bieganie” właśnie przekroczyła kolejną, biegową granicę. Po symbolicznych 100 km następne na liście było 240. Karinie Terzoni opowiada o tym, że start w takich zawodach jest rozpisany w tabelce, a na sukces zawodnika pracuje cały zespół. Tempo, jedzenie, picie, sprzęt, spanie, regeneracja i motywacja to czynniki, które mogą zadecydować o tym, czy uda się dotrzeć do mety. Marta przyznała, że nigdy więcej nie chce startować na tak długim dystansie, ale dobiegając do mety czuła niedosyt.
21 minutes | Sep 23, 2022
Masz tylko 7 minut po maratonie.
Jak przebiec maraton bez kontuzji? Jak szybko się zregenerować po takim biegu? Czy ból jest ważny i co z niego możemy wyczytać? Kiedy zgłosić się do fizjoterapeuty i dlaczego jego pomoc jest tak istotna? Z fizjoterapeutą Mateuszem Chajęckim rozmawia Piotr Galus.
16 minutes | Sep 2, 2022
"Coś jest po coś". Monika Witkowska opowiada o wyprawie na Broad Peak
Samotny atak szczytowy na Broad Peak, przepiękny wschód słońca, panorama najwyższych szczytów Himalajów, w tym K2. W jednej sekundzie zachwyt, a w drugiej walka o życie podczas upadku ze zbocza ośmiotysięcznika. Na szczęście udało się wbić czakan i wyhamować przed przepaścią. Tak rozpoczyna się książkowa relacja z wyprawy pt. „Broad Peak. Darowane życie”. Autorka podkreśla, że nie żałuje niezdobytego szczytu i jest głęboko przekonana, że to doświadczenie przełożyło się na serię dobrych wydarzeń. Karinie Terzoni opowiada o najtrudniejszych i najpiękniejszych chwilach podczas wypraw, o relacjach i zamykaniu prywatnych spraw przed każdym wyjazdem.
16 minutes | Aug 30, 2022
Qczaj wspiera kobiety chorujące na raka
Na początku 2021 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że rak piersi jest obecnie najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie. Wyprzedził tym samym raka płuc. Według szacunków WHO co roku nowotwór piersi rozpoznaje się u 12 proc. kobiet na świecie. A jak jest w Polsce? Rocznie ok. 20 tys. kobiet dowiaduje się, że choruje. Fundacja OnkoCafe już 7. raz organizuje kampanię „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”. Jeden z elementów projektu, to kalendarz, do którego pozuje 12 sportowców. Jednym z ambasadorów akcji jest przyjaciel wszystkich kobiet, trener, mówca motywacyjny Qczaj. W tym roku projekt jest dla Niego szczególnie ważny ze względu na chorobę nowotworową mamy. Karinie Terzoni opowiada o tym, jakie przeżywa emocje, w jaki sposób przekuć strach i ból na działanie, ale także o tym, że troska o zdrowie bliskich, to ważna forma okazywania miłości.
17 minutes | Jul 20, 2022
36 kg przy 170 cm wzrostu
Dietetyczka kliniczna Roksana Środa postanowiła podzielić się swoją długą i trudną drogą wychodzenia z zaburzeń odżywiania. Karinie Terzoni opowiada o początkach odchudzania, które doprowadziły najpierw do anoreksji, a następnie do bulimii i kompulsywnego objadania się. Ekspertka dzieli się swoimi doświadczeniami, żeby ustrzec młode osoby przed poważnymi konsekwencjami walki o idealną figurę. Tłumaczy jak wyłapać symptomu złej relacji z jedzeniem, ostrzega przed konsekwencjami zaburzeń odżywiania i podkreśla jak ważna jest pomoc ekspertów.
21 minutes | Jul 2, 2022
600 km po Grenlandii w 28 dni
Miłka Raulin, podróżniczka, wielbicielka turystyki wysokogórskiej, zdobywczyni Korony Ziemi, od 1 czerwca może się pochwalić kolejnym, niesamowitym dokonaniem. Jest najmłodszą Polska z trawersem Grenlandii na koncie. Pokonała ponad 600 km grenlandzkiego lądolodu, poruszając się wyłącznie na nartach. Rozpoczynając swoją wyprawę Miłka ciągnęła za sobą sanie ważące 94 kg, czyli niemal dwukrotną masę swojego ciała. Karinie Terzoni opowiada o tym jak wyglądał podczas wyprawy, jak zostali dobrani członkowie ekspedycji i co się czuje leżąc w namiocie przy -39 stopniach, gdy bali absolutnie całe ciało.
16 minutes | Jun 29, 2022
5 x Ironman dzień po dniu
Krzysztof Danków, triathlonista, utramaratończyk, promotor zdrowego i aktywnego trybu życia właśnie zakończył kolejne wyzwanie. Tym razem postanowił zrobić królewski dystans triathlonu pięciokrotnie, pięć dni z rzędu. Wszystko po to, by zwrócić uwagę na rosnący problem depresji w Polsce. Krzysztof Danków w 2017 roku wygrał walkę z nowotworem jądra i od tamtej chwili zachęca do badań profilaktycznych i dbania o zdrowie. Jest inicjatorem projektu "Masz jaja, idź na badania". Jak mówi Karinie Terzoni "Musimy o siebie dbać, bo mamy siebie w tylko jednej wersji".
16 minutes | Jun 3, 2022
Fizjo na przeciwdziałanie kontuzjom
Zazwyczaj wizyta u fizjoterapeuty kojarzy nam się w kontekście biegania z dwoma przypadkami. Po pierwsze, gdy mówimy o wyczynowych lekkoatletach, którzy mają swoje teamy: trener, psycholog sportu, dietetyk, fizjoterapeuta albo w przypadku gdy wydarzy się coś złego. Coś nas boli, wychodzimy z kontuzji, jesteśmy po złamaniu itd. Niewielki procent amatorów decyduje się na wizytę u fizjoterapeuty, zanim coś się wydarzy, ale wiadomo, że taka wizyta może pomóc w uniknięciu kontuzji, doborze odpowiednich butów, treningów uzupełniających, czy nauce prawidłowego oddychania. Mateusz Mierzejewski, fizjoterapeuta Centrum Zdrowego Ciała opowiada o roli fizjoterapii w bieganiu. Do wysłuchania podcastu zaprasza Karina Terzoni.
19 minutes | May 26, 2022
Zdrowa dieta na problemy z hormonami
Nadmierny przyrost masy ciała, wahania nastrojów, bóle głowy, problemy skórne, kłopoty ze snem to jedne z wielu problemów, których przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne. Hormony zarządzają wieloma procesami chemicznymi w organizmie, dlatego ich równowaga musi być zachowana, byśmy mogli cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją.Każdy organizm ma określony potencjał zdrowotny i stale dąży do zachowania harmonii. Tę harmonię można niezwykle łatwo zaburzyć, za to bardzo trudno ją przywrócić. Jednak mamy na nią olbrzymi wpływ. Dowiedz się zatem, jak przywrócić równowagę hormonalną, zmieniając swoje życie na lepsze. O korelacji zdrowej diety i aktywnego stylu życia ze zrównoważoną gospodarka hormonalną opowiada dietetyk i psychodietetyk, autorka książki "Hormony w równowadze", Milena Nosek. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Karina Terzoni.
28 minutes | May 26, 2022
Odporność na stres można wyćwiczyć jak sześciopak na brzuchu
Od irytujących drobiazgów, poprzez codzienną szkolno - rodzinną presję, kończąc na globalnych problemach – życie nastolatka wypełnione jest stresem. Jak sobie z nim radzić? Gdzie szukać pomocy? Jak zachować spokój nawet w najbardziej nerwowych sytuacjach? „Stres out!” to poradnik dla młodzieży, który pomoże dźwignąć każdy życiowy ciężar.  Karina Terzoni rozmawia z recenzentką książki, dr Ewą Jarczewskią Gerc, specjalistką SWPS od lat zajmującą się tematyką stresu u dorosłych i młodzieży.
20 minutes | Apr 25, 2022
Trening na cztery litery
Ćwiczenia na pośladki zazwyczaj kojarzą się z chęcią wyrzeźbienia sylwetki i dbałością o wygląd. Tymczasem słabe mięśnie tej partii ciała mogą odpowiadać za ból pleców, kolan, czy spięte biodra. Katarzyna Bigos, autorka książki „Pośladki w górę. Kompleksowy trening i praktyczna wiedza”, w rozmowie z Kariną Terzoni opowiada o tym, jak prawidłowo ćwiczyć, jaki rodzaj treningu będzie efektywny i jakie przełożenie mają dobrze wyćwiczone mięśnie pośladkowe na wyniki m.in. w bieganiu.
20 minutes | Apr 15, 2022
Święta light.
Czy jajka są niezdrowe? Z czego robi się majonez light? Czy święta stoją na drodze do upragnionej sylwetki? Co i jak jeść aby czuć się dobrze przy świątecznym stole. Piotrek Galus zaprasza na rozmowę z dietetyk kliniczną Roksaną Środą.
20 minutes | Apr 12, 2022
Taniec ze zdrową dietą
Wokół sylwetek tancerek i tancerzy krąży wiele mitów. Z jednej strony chyba wszyscy podziwiają ich idealne proporcje, smukłe ciała, grację i niemal unoszenie się nad ziemią. Z drugiej strony słyszy się o presji, która potrafi doprowadzić do zaburzeń odżywiania. Milena Nosek od zawsze kochała taniec. W miarę rozwoju pasji, coraz częściej zauważała jak ważna jest zdrowa relacja z jedzeniem i prawidłowe odżywianie. To spostrzeżenie doprowadziło do wyboru ścieżki zawodowej - jest dietetykiem i psychodietetykiem, a od kilku lat dietetykiem Polskiego Baletu Narodowego. W rozmowie z Kariną Terzoni opowiada o dietach tancerzy, o ich dziennym zapotrzebowaniu kalorycznym, ale również o tym jak zdrowa dieta wpływa na samopoczucie fizyczne i psychiczne.
18 minutes | Apr 11, 2022
Udany związek receptą na długowieczność.
Ludzkość od wieków próbuje znaleźć odpowiedź na to pytanie. Skupia się przy tym często na niewłaściwych rozwiązaniach: cudownych dietach, cudownych pokarmach, cudownych suplementach. Jeśli jednak nawet praktykowane w granicach rozsądku zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna są faktycznie istotne dla stanu naszego zdrowia, to większe szanse na dożycie stu lat dają rzeczy, z których nazbyt często rezygnujemy na rzecz modnych diet i najnowszych odmian treningu cardio. A są to: przyjaźnie, posiadanie celu w życiu, empatia i życzliwość. Badania naukowe pokazują, że te „miękkie” czynniki wpływają na zdrowie dużo bardziej niż dieta i ćwiczenia fizyczne. Własnie ukazała się książka „Tajemnice długowieczności. Jak przyjaźń, życzliwość i optymizm pomagają dożyć stu lat” Marty Zaraski. Autorka opowiada Karinie Terzoni, o tym jaki jest związek między dobrymi relacjami, zaangażowaniem w działalność charytatywną, czy posiadaniem wielu przyjaciół a długim życiem.
22 minutes | Apr 5, 2022
Tomasz Świątek: Jestem dumny z sukcesów Igi
4. kwietnia 2022 roku 20-letnia Iga Świątek została liderką światowego rankingu najlepszych tenisistek świata. To historyczny moment dla polskiego tenisa, bowiem do tej pory żadnej polskiej tenisistce ani żadnemu polskiemu tenisiście ta sztuka się nie udała. Nawet Agnieszka Radwańska czy Wojciech Fibak nigdy nie byli liderami światowych rankingów. O drodze na tenisowy szczyt w "Rejonie ruchu" Darkowi Matyi opowiedział ojciec Igi - Tomasz Świątek, bez którego tego sukcesu mogłoby nie być...
COMPANY
About us Careers Stitcher Blog Help
AFFILIATES
Partner Portal Advertisers Podswag Stitcher Studios
Privacy Policy Terms of Service Your Privacy Choices
© Stitcher 2023