stitcherLogoCreated with Sketch.
Get Premium Download App
Listen
Discover
Premium
Shows
Likes
Merch

Listen Now

Discover Premium Shows Likes

Na czarno... i bez pudru I Czwórka

45 Episodes

35 minutes | Nov 17, 2022
Opętanie czy choroba psychiczna? Psychologia i duchowość
Niektórzy uważają, że nie istnieje i jest to rodzaj zaburzenia lub choroba psychiczna. Inni mówią, że to sytuacja, gdy nad ciałem człowieka kontrolę przejmują siły nieczyste i konieczna jest pomoc egzorcysty. Czym jest opętanie? Odpowiedź  na to pytanie znajdziecie w podcaście Kuby Jamrozka.
23 minutes | Aug 29, 2022
Halina Radacz: "jestem KSIĘDZEM"!
Czy kobieta może być księdzem? Okazuje się, że może . W maju tego roku odbyła się uroczystość tzw. ordynacji na księdza dziewięciu diakonek w kościele ewangelicko-augsburskim. Od tamtego momentu "proszę Księdza" można mówić chociażby do Haliny Radacz.
29 minutes | Jul 20, 2022
Czy bycie organistą się... opłaca?
Ile zarabia organista? Czy dostaje wynagrodzenie w 5-złotówkach? Czy ksiądz może być dobrym szefem? A może relacje z duchownymi są napięte? Przyjemniej grać dla protestantów czy katolików? Czy istnieje instrument, który jest marzeniem każdego organisty? M.in. na te pytania w podcaście Czwórki odpowiada Stanisław Czaj, muzyk kościelny, organista, współtwórca inicjatywy "Mama śpiewa, tata gra"
19 minutes | May 5, 2022
Dwa kościoły, jeden związek!
Maria jest katoliczką, Adrian luteraninem, Oboje są głęboko wierzący, a połączyła ich miłość. Czy różnice wyznaniowe są dla nich jakimkolwiek problemem? Wzięli ślub w Kościele katolickim czy luterańskim? Do jakiego kościoła chodzą w niedzielę? Czy dzieci mają zamiar wychować na katolików czy luteran? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w podcaście
21 minutes | Apr 14, 2022
Święta - czy w Jerozolimie przeżywa się je bardziej?
Ziemia Święta to skrzyżowanie kultur i religii. To też miejsce szczególne z punktu widzenia chrześcijan - to tam ponad 2000 lat temu miały miejsce najważniejsze wydarzenia w historii ludzkości. Czy Wielkanoc w Ziemi Świętej przeżywa się… BARDZIEJ? Jakie tradycje pielęgnują mieszkańcy Jerozolimy czy Betlejem? I w jaki sposób do tego świętowania podchodzą przedstawiciele innych religii, dla których Jezus był jedynie prorokiem? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w podcaście Kuby Jamrozek.
18 minutes | Mar 8, 2022
Klasztor - nie tylko dla grzecznych i ułożonych!
Jak rodzi się powołanie? Czym ono jest? Czy to lądowanie białego gołębia, który mówi: „zostań moją oblubienicą”? A może coś zupełnie innego? Czy zakonnica może chodzić na basen? I na czym może polegać „szpan” w habicie? Odpowiedzi na te pytania zna Siostra Rut Ewa Rzytki, elżbietanka.
23 minutes | Feb 16, 2022
Zawód „drykier” - z miłości do kielichów… i nie tylko!
Mirosław Szczałba jest drykierem. Tworzy przedmioty z metalu, m.in. kościelne kielichy czy montrancje. Zgłaszają się do niego jednak także właściciele eksponatów czy zabytkowych samochodów. Jak wygląda zawód drykiera w praktyce? Dla kogo jest to praca? I jak to się stało, że Mirosław Szczałba wybrał taką drogę? O tym w podcaście.
32 minutes | Jan 22, 2022
Małe Betlejem - jak wygląda pomoc chrześcijańskim rzemieślnikom?
Betlejem - to jedno z najważniejszych miejsc dla chrześcijan i miejsce do którego wielu chciałoby się udać. Małe Betlejem to z kolei inicjatywa, która ma za zadanie pomóc miejscowym rzemieślnikom. W jaki sposób? Wie to Przemysław Marciński, przewodnik po Ziemi Świętej, który jest gościem podcastu.
15 minutes | Jan 16, 2022
„Jestem księdzem i kickboxerem”!
Na co dzień strój naszego gościa to sutanna, czasami zamienia ją jednak na spodenki, a plebanię na salę treningową. Ks. Marek Wyjadłowski z zawodu i powołania to duchowny, ale jego pasją jest też kick-boxing
23 minutes | Dec 22, 2021
Czy geje i lesbijki potrzebują swojego duszpasterstwa?
Jak wiele osób LGBT jest w Kościele? Są w nim incognito czy nie? Czego najbardziej potrzebują? Co może dać im Kościół? I jak mogłoby wyglądać oficjalne duszpasterstwo osób LGBT? Do rozmowy na te tematy Kuba Jamrozek zaprosił dominikanina o. Andrzeja Kuśmierskiego. 
12 minutes | Dec 1, 2021
Kim są świeccy dominikanie?
Dominikanie - a właściwie Zakon Braci Kaznodziejów - to jeden z najbardziej znanych zakonów w Polsce. Warszawska STUDNIA, krakowska BECZKA czy rzeszowska SZOPKA. To tylko kilka duszpasterstw akademickich prowadzonych przez dominikanów, które cieszą się dużą popularnością wśród studentów. Dominikanie przodują też jeśli chodzi o działalność na youtubie. „Langusta na Palmie” to kanał stworzony przez o. Adama Szustaka, który subskrybuje niespełna 800 tysięcy osób. Obok Ojców dominikanów w Polsce działają też siostry dominikanki. To one prowadzą m.in. Dom chłopaków w Broniszewicach.Co może być zaskakujące DOMINIKANIE to nie tylko księża i zakonnice, ale też ludzie świeccy. Na czym polega bycie świeckim dominikaninem?
12 minutes | Nov 28, 2021
Kim są ŚWIECCY dominikanie?
Dominikanie - a właściwie Zakon Braci Kaznodziejów - to jeden z najbardziej znanych zakonów w Polsce. Warszawska STUDNIA, krakowska BECZKA czy rzeszowska SZOPKA. To tylko kilka duszpasterstw akademickich prowadzonych przez dominikanów, które cieszą się dużą popularnością wśród studentów.Dominikanie przodują też jeśli chodzi o działalność na youtubie. „Langusta na Palmie” to kanał stworzony przez o. Adama Szustaka, który subskrybuje niespełna 800 tysięcy osób. Obok Ojców dominikanów w Polsce działają też siostry dominikanki. To one prowadzą m.in. Dom chłopaków w Broniszewicach.Co może być zaskakujące DOMINIKANIE to nie tylko księża i zakonnice, ale też ludzie świeccy. Na czym polega bycie świeckim dominikaninem?
13 minutes | Nov 10, 2021
O. Donaj: "Poprosiła, żebym przygotował jej męża do śmierci"
Augustianin o. Marek Donaj przez wiele lat pracował w szpitalu jako kapelan. Swoje przemyślenia opisał w książce "Utraceni". Czy oswoił już cierpienie? Z jakimi trudnościami mierzy się w pracy kapelan? I dlaczego tak ważne jest to, żeby pamiętać jak chory ma na imię? Zakonnik jest gościem podcastu Czwórki.
18 minutes | Oct 12, 2021
WWO w Kościele! Czy łatwo być wysoko wrażliwym w KK?
Osoby wysoko wrażliwe przeżywają bardziej. Jak wpływa to na ich funkcjonowanie w Kościele? Czy łatwo być wrażliwym w relacji w ludźmi Kościoła? Odpowiedzi na te pytania zna Artur Pruś, jezuita, reżyser, programista.
13 minutes | Oct 6, 2021
Szymon z Pomlewa poszedł pieszo do Rzymu!
Szymon ma 19 lat i pieszo wyruszył w Pielgrzymkę do Rzymu. Spał na plebaniach, ławkach i przystankach autobusowych. Jego podróż trwała 59 dni. Dlaczego się na nią zdecydował? Co mu dała? I jakie ma plany na przyszłość? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w podcaście.
20 minutes | Sep 30, 2021
Sprawa Pawła M. Jak działają sekty?
Jak manipulują sekty? Jak to możliwe, że jedną z nich stworzył dominikanin Paweł M.? I kiedy powinna zapalić się nam czerwona lampka związana z naszym funkcjonowaniem w jakiejkolwiek grupie religijnej i nie tylko? Odpowiedzi na te pytania Kuba Jamrozek szuka z doktorem Jackiem Prusakiem, psychologiem, psychoterapeutą i jezuitą
16 minutes | Jul 10, 2021
Kamil Wyszyński - ksiądz z Tik Toka!
Ks. Kamil Wyszyński na co dzień pracuje z młodzieżą. Od pewnego czasu jest też najpopularniejszym tiktokerem wśród księży i księdzem wśród tiktokerów. Czy media społecznościowe pozwalają na dotarcie do młodzych ludzi? Z jakimi problemami młodzi najczęściej się do niego zgłaszają?I czy ksiądz na Tik Toku traktowany jest jako boomer czy ktoś z kim można "pogadać"? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w podcaście "Na czarno i bez pudru".
27 minutes | Jul 7, 2021
Byłam zakonnicą, jestem coachem!
Aleksandra Wojciechowicz to była karmelitanka. Spędziła w klasztorze o surowej regule ponad 7 lat. Dlaczego nie jest dziś zakonnicą? Jaki jest jej stosunek do wiary? Jak wygląda życie codzienne w zakonie? I jakie było jej „zderzenie” ze światem zewnętrznym? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w podcaście Kuby Jamrozka „Na czarno i bez pudru".
10 minutes | Jun 9, 2021
„Mam 13 lat. Jestem najmłodszym organistą w Polsce”
Wojtek Sokołowski ma 13 lat i jest najmłodszym organistą w Polsce. Jego tato Michał również jest organistą. Jak zaczęła się ich przygoda z organami? Szczegóły w podcaście „Na czarno i bez pudru”. W tym odcinku znajdziecie też relację z „wizyty w organach”.  O specyfice gry opowiada Leszek Gorecki, organista Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.
11 minutes | Jun 8, 2021
APOSTAZJA - dlaczego ludzie się na nią decydują? [okiem księdza]
Dlaczego ludzie „wypisują” się z Kościoła? Porzucają wiarę czy kościół instytucjonalny? Skąd coraz większa popularność apostazji wśród młodych ludzi? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w podkaście Kuby Jamrozka, który rozmawiał z franciszkaninem o. Tarsycjuszem Krasuckim.
COMPANY
About us Careers Stitcher Blog Help
AFFILIATES
Partner Portal Advertisers Podswag Stitcher Studios
Privacy Policy Terms of Service Your Privacy Choices
© Stitcher 2023