stitcherLogoCreated with Sketch.
Get Premium Download App
Listen
Discover
Premium
Shows
Likes

Listen Now

Discover Premium Shows Likes

Мама Говори

71 Episodes

24 minutes | a month ago
Уроците на 2020 година
В този последен за годината епизод на подкаста “Мама говори“ Ваня и Маги коментират отминаващата година: - Коя е думата, с която всяка от тях би определила годината? - Кой е принципът на шалтера и защо според Ваня той най-точно определя 2020 г? - Кои са най-ценните уроци за нас на тази различна и предизвикателна година? - Какво променихме? - Какво ново направихме? - Какво ни беше трудно? - С какво ще запомним годината? Един много личен и искрен епизод, в който споделямe с вас важни за нас неща, но вярваме, че с това ще ви провокираме да се замислите за важните за вас неща. А краят на годината е точното време да помислим, да анализираме, да си направим изводи и да продължим напред. С вяра и надежда!
62 minutes | 2 months ago
Всичко за вирусите и бактериите обяснено от педиатър
Всеки епизод в „Мама говори“ съдържа ценна информация, но някои епизоди наистина не са за изпускане! Точно такъв е епизодът с педиатъра д-р Теа Александрова - mamadoc.bg - https://www.instagram.com/mamadoc.bg/ Д-р Теа обяснява базови понятия, с които е много важно да бъдем добре запознати, като например: Каква е разликата между вирус и бактерия? Кои са признаците на бактериална и кои на вирусна инфекция? Как се лекуват вирусните инфекции? Защо антибиотиците не лекуват вируси? Има ли “силен” и “слаб” АБ? Какво значи антибиотик “за всеки случай”? Редно ли е да се пие антибиотик „профилактично“? Какво е „антибиотична резистентност“ и защо трябва да ни е страх от нея? Кога да заведем детето на лекар при наличие на болестна симптоматика и кога е по-добре да изчакаме Как протича covid-19 при децата? Какви са прогнозите на д-р Теа за развитието на covid епидемията? Чуйте епизода и му помогнете да стигне и до други родители като го споделите в социалните мрежи! Нека тази полезна информация достигне до повече хора!
48 minutes | 2 months ago
Проблемите с детския сън и как да се справим с тях
Всички знаем, че повечето бебета се будят нощем и родителите не се наспиват достатъчно. Но нерядко този проблем се запазва извън бебешка възраст. Или се появяват нови проблеми, свързани със съня като например: - Трудности със заспиването вечер - Трудности със събуждането сутрин - Твърде кратък следобеден сън - Твърде дълъг следобеден сън - Труден преход от бебешка кошара към детско легло - Труден преход от родителската спалня към детската стая - Твърде ранен или твърде късен отказ от следобеден сън За всички тези потенциални проблеми с детския сън, с които може да се сблъска едно семейство, си говорим с консултанта по детски сън и създател на сайта „Мамо, спи ми се“ Йоана Маринова. Йоана споделя, че често към нея се обръщат за помощ родители, които споделят, че са на ръба на силите си. Трябва ли обаче да стигнем до този ръб, за да потърсим помощ? Достатъчно трудно е да бъдем родители и без да бъдем преуморени. Така че нека не стигаме до ръба, а да се погрижим за съня на детето и за собствения си сън навреме. Чуйте разговора ни с Йоана и практическите съвети, които тя дава за по-добър детски сън.
60 minutes | 2 months ago
Всичко, което знаеш за четенето е погрешно!
Четенето е магия. Четенето е лесно. Има книги, които децата задължително трябва да прочетат. Ако започнем една книга, трябва да я завършим. Когато детето се научи да чете само, родителят няма нужда да му чете на глас. Всички тези схващания са погрешни според докторанта по „Теория на четенето“ Вал Стоева. „Четенето е алгоритъм.“, казва Вал. И за човешкия мозък не е никак лесно да схване този механизъм. Особено за детския мозък. Децата, трябва да четат книги, които са им интересни, а не книги, които „трябва да прочетат“. Ако една книга не грабне детето, не е добре да го насилваме да я чете. Четенето трябва да е приятно. Родителите, които продължават да четат на вече самостоятелно четящите деца, изграждат по-силна връзка с тях, счита Вал. Вал Стоева се занимава с насърчаване на четенето сред децата повече от 10 години. Създател е на сайт Detskiknigi.com, а през 2013 г. основава фондация за насърчаване на четенето „Детски книги“. Носител е на званията „Посланик на библиотеките“ и „Рицар на книгата“. Основен координатор е на Национална награда „Бисерче вълшебно“. Разговорът ни с нея в „Мама говори“ беше изключително интересен за нас, а надяваме се и за вас! Вал дава много идеи как да помогнем на децата след предучилищна възраст да развият и запазят любовта към книгата. И как да не им пречим. Защото често в опитите си да направим първото, постигаме второто.
37 minutes | 2 months ago
Помощ! Нямам време да готвя!
Много често чуваме от майките, с който общуваме: „Нямам време да готвя!“ и „Не готвя, защото нямам време“. Ние вярваме, че приготвянето на домашна храна е важно, и че има начин времето да ни стига, ако го готвим „умно“. • Какво значи да готвим „умно“? • Кои са триковете, които пестят време в кухнята? • Кои са най-честите пречки и как да ги преодолеете? • Какво ви готвим ние за Коледния сезон? Това са теми, които коментират Ваня и Маги в този много кулинарен епизод на „Мама говори“.
43 minutes | 3 months ago
Нито ден без книжки
Казват, че хората, които четат книги, живеят много животи. А онези, които не четат – само един. Всеки четящ родител иска и децата му да четат, а за да събудим любовта към книгите, трябва да започнем от рано. Кога е това „рано“? Какви книжки са подходящи за бебешката възраст? А за тази на прохождащите деца? За децата между 4 и 7 години? Какво отличава хубавата детска книга и как да се ориентираме в голямото многообразие на книжния пазар у нас? Кои актуални заглавия си струват да им обърнем внимание? Какво да правим с книжките, които детето ни вече е надраснало? По всички тези и други интересни теми си говорим с Пирина Воденичарова, четяща майка и създател на най-голямата и активна Фейсбук група с информация за книжки за най-малките читатели – НитоДенБезКнижки.
44 minutes | 3 months ago
Как сугестопедията насърчава детската креативност?
Сугестопедия и креативност - две понятия, които всички са чували, но може би не всички свързват. Мнозина асоциират сугестопедията с лесно учене на чужди езици. В действителност методът, разработен от проф. д-р Георги Лозанов и използван повече по света, отколкото у нас, има за цел да отключи вътрешните ни ресурси и да направи ученето по-лесно за всеки. А това е особено важно за децата, защото те учат най-много. Креативността пък е умение, което от топ 20 на най-необходимите умения през 2017 г, се премести в топ 5 през последната година. И ще заема все по-челни позиции в бъдеще в света, в който технологиите променят изцяло начина на живот и на работа. Иначе казано, ако децата ни не са креативни, ще им бъде по-трудно да реализират професионално. Проблемът е, че сегашните системи на възпитание, обучение и образование постигат всичко друго, но не и да насърчават детската креативност! Точно обратното прави сугестопедията. За тези неща си говорим със Силвия Йорданова, ученичка на проф. Лозанов и създател на сайта https://pokajimi.com/, автор на курсове за деца и родители, както и на книги, написани по законите на сугестопедията.
42 minutes | 3 months ago
Академия Първа Помощ
Още преди да станем родители се подготвяме за много неща. Как да къпем бебето. Как да сменяме пелени. Да правим масаж. Да почистваме пъпчето. После идва бебето и разбираме колко сме неподготвени. Голямото учене едва сега започва. И само за няколко месеца ставаме експерти. Знаем как да успокояваме колики и растящи зъбки. Почистваме нослето от споли. Потъваме в безкрайните дебри на темата захранвнае, а после се борим с градински сополи, ставаме експерти на тема сваляне (или несваляне) на температура и т.н. Дотук добре. Но сега да си признаем честно: Колко родители знаят какво да правят, ако детето се задави и не може да поеме въздух? Ако има травма? Ако отключи алергична реакция? Ако получи фибрилен гърч? Това са състояния, за които ни е страх дори да си помислим. Спешни състояния. Животозастрашаващи. Не ги пожелаваме на никое дете или родител. И все пак те се случват. И изискват бърза и адекватна реакция от страна на родителя. Знаете ли, че на много места в развитите държави хората се обучават как да реагират в подобни състояния още от предучилищна и училищна възраст? Не и у нас. И това е сериозен пропуск. Много по-сериозен от това да не знаеш устройството на жаба. С този пропуск се борят д-р Витан Витанов и екипът лекари от Академия Първа Помощ. Те организират курсове за оказване на първа помощ при спешни състояния като един от курсовете е специално за спешни детски състояния. Д-р Витанов гостува в „Мама Говори“ и ни разказва за работата на Академията, но и за всички онези състояния, за които е важно да знаем и да бъдем подготвени. Епизод, който задължително трябва да чуете! И после пак да си отговорите на въпросите по-горе.
33 minutes | 3 months ago
Професия дула
Професия постпартум дула Допреди няколко години не знаехме какво е дула, а днес у нас освен дули, които помагат при раждането има и постпартум дули. Такава е и днешната гостенка в „Мама говори“. За значението на следродилния периода – първите 6 седмици след раждането – сме говорили и преди в епизода “Първите 40 дни с бебето“. От разговора ни с Елеонора Стойкова - Мишева ще научите: - с какво пост партум дулата помага на младата майка през първите седмици след раждането; - защо тази помощ е необходима; - как едно семейство с новородено бебе, което не може да ползва услугите на пост партум дула може да организира близките и приятелите си, така че да мине плавно през периода на адаптация и свикване с бебето. Повече за Ели можете да научите на нейната ФБ страничка facebook.com/Вързопче-Щастие-Bundle-of-Joy-100803131677534 Епизодът "Първите 40 дни с бебето" можеш да чуеш тук https://soundcloud.com/mamgovori/prvite-40dni-s-bebeto Благодаря ти много, че ни слушаш. Не забравяй да харесаш този епизод и да го споделиш с приятели.
31 minutes | 3 months ago
Опасно ли е изгърбването при децата?
Когато бяхме деца и ни видеха наведени върху учебниците, ни казваха "Изправи се!". Сега някой от нас го повтарят на собствените си деца. Защо се се изгърбват децата? Обикновено посочваме като причина обездвижването, дъглото седене на стол, тежките раници. Но списъкът с причини не се изчерпва с тях! Вероятно ще се изненадате да научите, че причините могат да бъдат свързани с фактори като самото раждане, здравето на очите и захапката! Ако не обърнем навреме внимание на кривата стойка при децата, те свикват с нея и макар като малки да не усещат негативните ефекти, след време такива се появяват под формата на схващания, лоша концентрация, главоболие, проблеми със ставите, болезнен цикъл при момичетата. Решението на проблема не е команда "Изправи се!". То е по-комплексно и изисква повече внимание и информираност от страна на родителите. На това решение е посветен и настоящия епизод на подкаста.
49 minutes | 4 months ago
Колко е важно да играем с децата?
Знаем ли ние, съвремените родители, как да играем с децата си? Как да им измисляме занимателни игри? Как да ги насърчаваме те самите да го правят? Даваме ли си сметка на колко много неща за големия свят можем да ги научим през играта? А знаем ли кога е добре да ги оставим да скучаем, вместо да запълваме всяка минута от ежедневието им с дейности? За тези неща ще си говорим в “Мама Говори” с Кристина Орсова - майка на две деца, създател на блога “В чехлите на мама”, която в Инстаграм профила си ежедневно споделя идеи за творчески и развиващи занимания за деца.
47 minutes | 4 months ago
От какво училище се нуждаят дигиталните деца на 21 век?
Учебната година стартира. И докато всички се питат дали ще продължи присъствено или ще преминем отново към дистанционно обучение, ние си задаваме и други въпроси. - Може ли училището в този му вид да предложи адекватно образование на децата на новото време, на децата, родени след 2000-та година, на дигиталните деца? - Как следва да възпитаваме тези деца? - От какви копетенции ще се нуждаят те утре? - Кои ще бъдат професиите на бъдещето? - И как трябва да се промени сегашния модел на образование, за да отговори на нуждите и потребностите на нашите деца? Всички тези въпроси задаваме на Ивелина Атанасова, председател на фондация Digital Kidz. Фондацията работи в тясно сътрудничество с Министерството на образованието във Финландия от 4 години и е отличена от тях като един от топ 10-те проектите, които променят облика на Европа и образователната система на Европа. През 2019 г. печелят отличие в Берлин за един от 80-те най-иновативни проекти на континента, които променят облика на континента и неговото благосъстояние.
38 minutes | 4 months ago
Адаптация в детската градина
Всички сме чували от наши приятели в чужбина за добрите практики за плавна адаптация на детето в яслата или детската градина с присъствието на родител. Като майки, с много радост ви съобщаваме, че подобни практики вече се изпробват експериментално и у нас. Диана Андонова е доктор по предучилищна педагогика и преподавател в СУ “Св. Климент Охридски”, която от 2 години работи по проект "Модел за адаптация с присъствие на родител при постъпване в яслена група и първа група на детска градина" в държавните и общински детски градини през първите дни от приема. С Диана Андонова си говорим за това как да помогнем на детето по-бързо да се адаптира в яслата/детската градина, защо въобще е важно едно дете да ходи на градина, кога е най-добре детето да тръгне на ясла и какво е нейното мнение за алтернативните форми на обучение, като кооперативите. Благодарим ти, че ни слушаш! Не забравяй да харесаш този подкаст, да го споделиш и да ни оставиш коментар. Очаквай ни отново следващата сряда!
42 minutes | 7 months ago
Мама е Права
Болки в гърба и кръста, чести схващания, гръбначни изкривявания и главоболие, са обичаен резултат от заседналия градски начин на живот. Но не са задължително нещо, с което трябва да се примиряваме! Повечето от тези състояния са възвратими, а за да се справим с тях е нужно да имаме осъзнатост и да отделяме 10-15 минути на ден за подходящи корективни упражнения, с които да се грижим за гръбнака си. В този епизод на #мамаговори си говорим подробно по темата и разказваме за новата програма на екипа "Мама е права". Повече за програма "Мама е права" можете да намерите тук: https://mamasum.bg/mama-e-prava/
49 minutes | 7 months ago
Любопитни факти за захранването
Ако имаш дете, което си захранвала преди повече от 5 години, а сега имаш бебе, на което ти предстои захранване, ще установиш, че има някои съществени разлики в препоръките за захранване. В този епизод на подкаста на "Мама говори" Маги Пашова и Ваня Висарионова обсъждат захранването на бебето и споделят опита от захранването на собствените си деца. В подкаста ще чуеш още коментар за: - различните методи за захранване - подходящия момент за започване на захранването - храните, с които е добре да започнеш - приликите и разликите в препоръките у нас и в чужбина и на какво се дължат - нещата, с които трябва да внимаваш, когато пристъпиш към захранването Ще се радваме, ако слушаш, харесаш и споделиш подкаста!
44 minutes | 7 months ago
Мобилна бременност
След 2-седмична почивка "Мама говори" се завръща с нова полезна инфорамция за настоящите и бъдещи майки! В “Мама съм” сме страстни подръжници на идеята за активна бременност, защото сме видели нееднократно позитивите от добрата двигателна активност през бременността както за майката, така и за бебето! Радваме се, че все повече акушер гинеколози също насърчават бъдещите майки да се движат активно през 9-те специални месеца от живота им! Тези, които има медицински противопоказания за движение са много малък процент и за тях безспорно е важно да спазват нужните ограничения. Всички останали обаче могат да извлекат само позитиви от една мобилна бременност. В новия епизод на “Мама говори” коментираме: - какви са ползите от движението през бременността - какво може да тренира бъдещата майка - с кои спортове е важно да внимава и по-скоро да избягва - какъв е личният ни опит с тренировки през бременността и - професионален опит от работа с хиляди бъдещи майки
39 minutes | 8 months ago
Как да се справиш с коремните мазнини
Мазнинките, които остават на коремчето след като свалиш нежеланите килограми или в комбинация с тях, са не само естетично дразнещи, но и опасни, тъй като на практика са биологично активна тъкан, оказваща влияние върху хормоналния баланс и повишаваща риска от инсулинова резистентност, диабет 2, високо кръвно налягане и сърдечно съдови проблеми. Борбата с тези мазнини не е лесна и често пъти усещането е, че всички усилия са напразни! А това е така, защото тази борба изисква системен и цялостен подход, който да включва комбинация от: - Подходящи двигателни практики - Баланисрано хранене, а не гладуване - Избягване на свръхпреработени храни като хидрогенирани мазнини и изкуствени подсладители - Управление на стреса - Достатъчно сън Как влие всеки един от тези 5 фактора и как да ги накараш да работят в товя полза, така че да се отървеш от неприятните коремни мазнини, ще научиш в поредния епизод на подкаста за майки “Мама говори”. Благодарим ти, че слуша подкаста. Не забравяй да го харесаш и споделиш с приятели.
50 minutes | 8 months ago
Бременност и хранене с д-р Виолета Снегарова
И тази седмица продължаваме с тема, посветена на бъдещите майки! Наш гост в “Мама говори” е д-р Виолета Снегарова, докторант по Хранене и Диететика, млад учен, създател на блога www.medilatte.com и майка на две деца. С нея коментираме: - значението на храненето преди зачеването за жената и за мъжа - ефектът от храненето на бременната жена върху нейното здраве и това на бебето - опасните дефицити и как да се избегнат - полезните храни, на които да се наблегне - неподходящите храни и защо са такива - приемът на добавки и необходими ли са въобще още много въпроси, свързани с храненето на бъдещата майка
38 minutes | 8 months ago
Репродуктивно здраве със Станислава Стайкова - натуропат
Всяка жена мечтае да бъде майка. Да се наслади на магията на износване на живот, на кърмене и отглеждане на здраво дете. За съжаление все повече жени не само в България, но и по целия свят имат репродуктивни проблеми. Станислава Стайкова, натуропат и майка на 2 момчета е една от жените с подобен проблем. Лекарите в САЩ са ѝ давали едва 3% шанс да забременее естествено. Това я мотивира да търси начини и въпреки напредналата си възраст да докаже на себе си и медицината, че може да забременее. Попада на натуропатията и благодарение на нейните методи успява да забременее и да роди здраво бебе малко преди да навърши 45 години. От поредния епизод на подкаста “Мама говори” ще научиш: - личната история на Станислава - какво е натуропатия - каква е причината все повече жени да имат проблем със зачеването - кога да започнем подготовка за съзнателно зачеване и много други.
60 minutes | 9 months ago
Всичко за кърменето с Ася Демирева
Тази седмица в “Мама говори” ни гостува един от най-обичаните консултанти по кърмене и лектор в много училища за бъдещи родители - чаровната Assya Demireva. С нея естествено си говорим за кърменето и по-точно за това: - за какво не са подготвени жените, когато станат майки - влияе ли стресът по време на настоящата пандемия на кърменето и кърмата - как трябва да се храни кърмещата майка - има ли бебето запек, ако не се изхожда няколко дни - за и против нощното кърмене - за и против дългото кърмене и подходящо ли е да отбиваме бебето сега - може ли да продължим да кърмим, ако забременеем отново и още много полезни за кърмещите майки неща
COMPANY
About us Careers Stitcher Blog Help
AFFILIATES
Partner Portal Advertisers Podswag
Privacy Policy Terms of Service
© Stitcher 2020