stitcherLogoCreated with Sketch.
Get Premium Download App
Listen
Discover
Premium
Shows
Likes

Listen Now

Discover Premium Shows Likes

Literacka Kavka

59 Episodes

43 minutes | 11 days ago
Szaleju się opiłaś? Rozmowa z Moniką Drzazgowską
17 lutego odbyła się premiera debiutanckiej powieści Moniki Drzazgowskiej "Szalej". Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. O kuluarach powstawania książki, o drogach interpretacji i z nieskrywanym rozczarowaniem rynkiem książek w Polsce - to jedne z tematów, które pojawią się w naszej rozmowie. Zachęcam do słuchania, ale najbardziej - jak zawsze - do czytania.
26 minutes | a month ago
Co w tym roku dziać się będzie?
Wreszcie na głos mówię o tym, co zajmowało moją głowę od dłuższego czasu. Co tak naprawdę kocham w literaturze i przede wszystkim: w jakiej? Dlaczego wybieram warstwę wizualną i dlaczego? Czym jest dla mnie edukacja w literaturze dla dzieci? A przede wszystkim o postanowieniu i planie dla samej siebie i na samą siebie - przestać wreszcie się bać! Zapraszam Was do krótkiego wprowadzenia w podcastowe i blogowe plany Literackiej Kavki w 2021 roku.
56 minutes | 3 months ago
Monologi Kavki o "Związkach i bezzwiązkach" przewiane przez "Halny"
Gadam, gadam i gadam. Wierzę, że przetrwacie. Jest czytanie "Halnego" Igora Jarka (Wydawnictwo Nisza), do którego kompletnie się nie nadaję o czym sami się przekonacie! To sprawiło, że jeszcze bardziej doceniłam tę książkę - tak charakterystyczny język może być przypisany TYLKO do konkretnych bohaterów i jeśli jakikolwiek reżyser weźmie "Halny" na warsztat - czy to filmowy, czy teatralny - biada mu! :) Casting będzie nie lada wyzwaniem. "Związki i bezzwiązki" Moniki Jasłowskiej to wielkie zaskoczenie - fantastyczne teksty, dialogi, proza poetycka, opowiastki... nazwijcie to jak chcecie. Ważne jednak, że Jasłowska ma ucho do puentowania i dialogów, które podsumowują to, co inni próbują opisać na tysiącach stron. Bardzo, bardzo dobre! Oczywiście nie obyło się bez prywaty, domowych dźwięków (mąż, kot, stukanie i pukanie) oraz przejęzyczeń, a to sprawia, że w jakiś przedziwny sposób jest to jeden z moich ulubionych podcastów:) 
54 minutes | 4 months ago
Odlotowe książki dla dzieci
Wiem, wiem... uparłam się na te książki dla dzieci, ale musicie mi wybaczyć, bo sama dla siebie też je kupuję. Są po prostu piękne, mądre i pozwalają mi zadumać się nad nimi czasem na długie godziny:) Czy mówiłam już, że są piękne? Spontaniczny podcast, w którym na zakończenie pojawia się jeszcze 9-letnia Julia zaprasza Was do świata następujących książek: - "Mordercza Adelka", Mr Tan i Miss Prickly, Wydawnictwo Znak Emotikon - "Zielony latawiec", Julita Pasikowska-Klica (tekst) i całe mnóstwo ilustratorów, Wydawnictwo Sto Stron - "Sam w mieście", Sydney Smith, tłumaczenie Wojciech Szot, Wydawnictwo Sto Stron - "Z pozdrowieniami, Żyrafa", Megumi Iwasa, ilustracje Jorg Muhle, Wydawnictwo Dwie Siostry - "Woda, źródło życia", Christina Steinlein, Mieke Scheier, Wydawnictwo Babaryba - "Lis i rower", FibreTigre, Floriane Ricard, Wydawnictwo Format Chodźcie, jest nawet zabawnie!
66 minutes | 4 months ago
Cudze słowa Wita Szostaka
Rozmowa z Witem Szostakiem o "Cudzych słowach" (Wydawnictwo Powergraph) została nagrana w jednej z moich ulubionych księgarni - krakowskiej Księgarni Karakter.  Tak jak zachęcam Was do przeczytania książki (powoli!), tak zapraszam do słuchania. Padają tam zdania, które dotyczą wybranych tylko elementów powieści, ale mogą wskazywać pewne interpretacyjne kierunki, a może zupełnie nie:) Wielowarstwowa opowieść o ulotnym głównym bohaterze jest wymagająca, bowiem to, co "między wierszami" porusza najbardziej.  Zasłuchajcie się!
34 minutes | 4 months ago
Julia Fiedorczuk o Ganderze. Poezja, przekład, współtworzenie
Kolejna rozmowa w podcaście Literackiej Kavki zaprasza w świat poezji. Julia Fiedorczuk opowiada o najnowszym przekładzie Forresta Gandera, tomu "Bądź blisko" z Wydawnictwa Lokator. Julia Fiedorczuk opowiada nie tylko o pracy nad językiem przekładu, ale też znajdowaniu tego, co nieuchwytne, co pomiędzy. Zwraca uwagę na poruszane przez Gandera tematy, zaprasza do zatrzymania się przy jego twórczości.  Na okładce tomu czytamy: "Ale czy da się być blisko kogoś, kto nagle odszedł? Oto główne pytanie tomiku, który nawet nie próbuje niwelować straty. Bohater tych wierszy wchodzi w "ciemną noc duszy" z szeroko otwartymi oczami, żeby relacjonować bolesny proces ponownego składania własnej podmiotowości, przy czym ból i żałoba już na zawsze stają się częścią jego tożsamości(...)". Fot. Albert Zawada Podziękowania kieruję w stronę krakowskiej księgarni Lokator:)
56 minutes | 4 months ago
Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim
W takich momentach, jak ten w którym mogłam rozmawiać z Krzysztofem Czyżewskim uświadamiam sobie jak ważną rolę odgrywa dialog, jak wielką siłę wywiera na uczestników, ale również jak wiele mieści w sobie tylko w kontekście definicji. Zresztą, wiele tu pytań o definicję, a może redefiniowanie pojęć przecież dobrze znanych, jak wspomniany dialog, idea czy most. Rozszerzenie percepcji, inne postrzeganie, prowokacja, zaszczepienie myśli - o tych zagadnieniach myślę w kontekście tej rozmowy. Meandrując między książką Krzysztofa Czyżewskiego "W stronę Xenopolis" (Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie) a samą ideą przyświecającą jego pracy, również w Sejnach - w Ośrodku Pogranicze - mój gość z jednej strony z wielkim spokojem wyjaśnia omawiane tematy i zaprasza do swojego świata, ale również stawia pytania słuchaczom - choć, jak się przekonacie, nie wprost. Dobrego słuchania. wykorzystano zdjęcie Vladasa Braziunasa
54 minutes | 5 months ago
Dodatkowe dusze Wioletty Grzegorzewskiej
Rozmowa z Wiolettą Grzegorzewską - autorką doskonale przyjętych "Guguł" i "Stancji"; rozmawiamy o jej nowej książce, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego "Dodatkowa dusza", ale też o pamięci, prawdzie i złu.  Dobrego słuchania! fot. Georgina Piper
61 minutes | 5 months ago
Po prostu "O piciu" Bukowskiego z Anną Maślanką
Kolejna rozmowa w podcaście Literackiej Kavki. Moje zaproszenie przyjęła Anna Maślanka, która Charlesa Bukowskiego wielbi (tak, nie tylko czeskie klimaty ma w głowie;) jak mało kto. Coś czuję, że seks, alkohol i rock'n'roll w wydaniu Buka Wam się spodoba. Nie martwcie się jednak - rozmawiamy o literaturze:) A książki Bukowskiego czytamy dzięki Oficynie Noir sur Blanc.
64 minutes | 5 months ago
Rozwój czy wzrost? Rozmowa z Łukaszem Galuskiem
Jest mi niezmiernie miło zaprosić Was do wysłuchania rozmowy z zastępcą dyrektor ds. programowych Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie Łukaszem Galuskiem.  Pretekstem do spotkania stał się nowy numer kwartalnika HERITO, którego wydawcą jest MCK. Rozmawiamy o przyszłości, nie zapominając o przeszłości; mój gość opowiada o ideach, które przyświecają działalności krakowskiej instytucji, ale też stara się zachęcić do stawiania sobie pytań, cierpliwości w oczekiwaniu na efekty procesów, które zachodzą we współczesnym świecie. Jestem przekonana, że DIALOG, o którym tak szeroko rozmawiamy jest możliwy na wielu płaszczyznach. O tym czy mamy szansę na naprawienie świata, nad czym powinniśmy się zastanowić, czy nie będąc futurologiem można przewidzieć przyszłość i jaką rolę w spojrzeniu na naturę ma nadzieja? Życzę przyjemności z słuchania!
69 minutes | 6 months ago
Czy prof. Piotr Marecki nabił czytelników w butelkę?
Piątek. Siedzimy z Piotrem Mareckim w wine barze "Żonglerka" na ul. Syrokomli w Krakowie. Rozmawiamy o książkach, wygrzebywaniu przez Piotra "filmów ludowych", projektach i życiu projektami, wydawaniu książek i o tym, że wydawcy bywają zaskoczeni sukcesami niektórych książek, albo brakiem sukcesu innych. Na nagraniu znajdziecie jednak godzinną rozmowę o tym czy social media krzywdzą język, jaki mają na niego wpływ i jak można taki język wykorzystać. "Polska przydrożna", książka Piotra Mareckiego wydana przez Wydawnictwo Czarne podzieliła czytelników w sposób skrajny - to stało się punktem wyjście do rozmowy o hejcie, o tym jak patrzymy na Polskę, kto się jej wstydzi i czy głębokie czytanie jeszcze istnieje. Czy Piotr Marecki nabił nas w butelkę i o czym/o kim jest "Polska przydrożna". O związkach języka z technologią. O czapeczce z Black Mountain.
56 minutes | 7 months ago
Rowerem z Kornhauserem!
Tytuł podcastu jest jak moja rozmowa z Jakubem - zabawna. Pretekstem do naszego spotkania stała się jego nowa książka "Premie górskie najwyższej kategorii" wydana przez Wydawnictwo Książkowe Klimaty, w której zaprasza do eksplorowania najbliższych okolic. On pisze o Krakowie, ale tę pełną sentymentu i wspomnień książkę napisaną przez cyklistę można przenieść do Gdańska, Poznania, Ząbkowic - po prostu wszędzie.  Zapraszamy Was zatem do słuchania rozmowy, która mówi o uważności, zaskakujących obserwacjach, których można dokonać w Krakowie, ptakach, drzewach, wycieczkach, grach, szaradach i braku prawa jazdy. Na bogato! ;)
48 minutes | 7 months ago
Kobiety, żony, matki - rozmowa z Mirą Marcinów
Jej "Bezmatek" (Wydawnictwo Czarne) wywołał zachwyt wśród niezliczonej liczby czytelników. Zachwyciła językiem, zmysłem obserwacji i niezwykłą umiejętnością wywoływania emocji jednym zdaniem. Jednym krótkim zdaniem zawieszonym na pojedynczej stronie w książce. Ryk pszczół po stracie królowej przeniosła na ludzkie przeżywanie żałoby. Przed Państwem piękna, mądra i utalentowana Mira Marcinów. Rozmowa została nagrana w Księgarni LOKATOR mieszczącej się przy ul. Mostowej w Krakowie. Bardzo dziękuję!
38 minutes | a year ago
Kavkowe czytanki: "Czarne miasto" Marty Knopik/Wydawnictwo Lira
Zaczynamy porządki! Oto pierwszy odcinek serii, w której zamiast gderania pojawiać się będzie tylko czytanie. Czytanie fragmentów wyjątkowych książek, które - mam nadzieję - przekona Was do przeczytania całości. Zapraszam w podróż do "Czarnego miasta" Marty Knopik. Ten niezwykły debiut zaprasza do wkroczenia w świat osnuty mgłą i sadzą, ale też tajemnicami. Idealnie do tej gmatwaniny i gęstwiny literackiej wprowadza pierwszy rozdział, którego wysłuchacie tutaj niemal w całości. Polecam Wam lekturę książki, a teraz... chodźcie! Przedstawię Wam Wandę Bóbr, Zdziska, panią Leokadię i mieszkanie...
45 minutes | a year ago
Dzisiejsze premiery i czytanie "Pustostanów"
Drodzy, niełatwy to czas dla nas wszystkich. Przybywam zatem z literacką odsieczą i opowiadam o dwóch książkach, które dziś mają swoją premierę: "Ewangelia według węgorza" Patrika Svenssona, Wydawnictwo Otwarte "Prawdziwe życie" Adeline Dieudonne, Wydawnictwo Znak A na dokładkę czytam dla Was fragment bardzo dobrego debiutu "Pustostany" Doroty Kotas, Wydawnictwo Niebieska Studnia Dobrego słuchania!
39 minutes | a year ago
Od poczęcia do starości... mój wybór na Dzień Kobiet
Nieoczywiste to wybory książkowe. Nie ma tu Woolf, Plath, Fridy Kahlo, nie ma silnych kobiet, które zapisały się w historii. Jest za to zupełnie inna, mroczna opowieść o tym, o czym nadal trzeba pisać, aby przypomnieć o kobietach. Zaczynamy od "Skąd jestem?" Agnieszki Kacprzyk z ilustracjami Marianny Sztymy, Wydawnictwo Albus Potem dorastamy z "Jane, lis i ja" Isabelle Arsenault i Fanny Britt, Kultura Gniewu Myślimy z "Czarnym Kapturkiem" Karoliny Grabarczyk i Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej, 2wilki Zapraszam!
38 minutes | a year ago
Bieszczady, kłusownicy, wilki i relacja z synem
Zapraszam Was do wysłuchania rozmowy z Anną Cieślar, której debiutancka powieść "Berdo" (Wydawnictwo Znak) odbyła się 26 lutego. Mroczny i trudny świat Bieszczad, których nie znamy lub nie chcemy znać; relacja ojca i syna, ale też człowieka i natury. Męski świat emocji i to co najważniejsze dla autorki - emocje u czytelników.  Dobrego słuchania! Off Radio Kraków <3
49 minutes | a year ago
Co Czesi mają w sobie?, czyli o czeskiej literaturze z Anną Maślanką
Tym razem z bohemistką i autorką bloga Literackie skarby świata całego rozmawiałam o czeskiej literaturze, o stereotypach, o tym od kogo i czego zacząć przygodę z tamtejszą literaturą, w jakich wydawnictwach jej szukać oraz opowiedziałyśmy o kilku ciekawych książkach, którymi możecie się cieszyć w polskim wydaniu.  Dobrego słuchania!
48 minutes | a year ago
To nie jest komiks o papieżu - komiksowe rozmowy z Jerzym Łanuszewskim i Ewą Ciałowicz
Pretekstem do spotkania był wydany przez Wydawnictwo 23 komiks "Mówili na niego Kraol" ze scenariuszem Jerzego Łanuszewskiego i rysunkami Ewy Ciałowicz. Groteskowa, jak sam komiks rozmowa zabiera w kuluary powstawania i wydawania komiksów, kolesiostwa ;), tworzenia i komiksowego rynku wydawniczego. Bawcie się dobrze! p.s. Komiks nie jest o polskim papieżu, ale... może być;)
29 minutes | a year ago
Kavkowe czytanie, czyli fragmenty dwóch rewelacyjnych książek
Tym razem na tapecie: "Pokolenie wyżu depresyjnego" Michał Tabaczyński, Korporacja Ha!art "Morkut i inne opowiadania" Aleksandra Majdzińska, Wydawnictwo Marpress Czytam fragmenty, dzięki uprzejmości Wydawnictw i dorzucam kilka słów od siebie:)
COMPANY
About us Careers Stitcher Blog Help
AFFILIATES
Partner Portal Advertisers Podswag
Privacy Policy Terms of Service Do Not Sell My Personal Information
© Stitcher 2020