stitcherLogoCreated with Sketch.
Get Premium Download App
Listen
Discover
Premium
Shows
Likes
Merch

Listen Now

Discover Premium Shows Likes

Herstorie | Czwórka

40 Episodes

22 minutes | Nov 8, 2022
Ty też możesz zachorować.
Szacuje się, że co 14. kobieta choruje na raka piersi, na raka szyjki macicy co roku zapada około 3,5 tys. pań. Dlatego, w każdym wieku ważna jest profilaktyka. Promują ją organizatorzy akcji #ThinkPink i przy pomocy różowego batonika zachęcają do badań jako czegoś, co powinno stać się naturalną rzeczą w naszym życiu, robioną regularnie, dla zdrowia, nie ze strachu.
18 minutes | Sep 23, 2022
Tona powodów, by ukryć się za ubraniem
Dokładnie tonę ubrań zebrała artystka, autorka projektu „7 tysięcy kalorii” Natalia Parandyk. Projekt artystyczny zakładał zbiórkę części garderoby od osób, które borykają się z zaburzeniami odżywiania. Z każdą z przesłanych rzeczy wiązała się historia dotycząca relacji z ciałem. Projekt zaczął się od przeprowadzenia anonimowej ankiety na forum internetowej grupy wsparcia. Okazało się, że rzeczy z czasów choroby stanowią swoisty pamiętnik, zapis tego, jak osoby chore myślą o ciele. Ubrania miały różne funkcje. Mogły maskować zbyt szczupłe ciało, dodawać odwagi, kreować wizerunek lub zagłuszać kompleksy. Wielu uczestników deklarowało, że przekazanie garderoby było dla nich symbolicznym zakończeniem etapu choroby. Artystka opowiada Karinie Terzoni o zebranych historiach, o skali problemu wśród młodzieży i ekologicznym aspekcie zbiórki ubrań.
18 minutes | Aug 4, 2022
Przepis na zdrowe włosy
Najczęstszym problem, z jakim Polacy zgłaszają się do trychologa jest wypadanie włosów. W czołówce czynników odpowiedzialnych za wypadanie włosów i przedwczesne łysienie wymienia się stres. Aż 58% spośród 1024 respondentów badania „Pielęgnacja włosów i schorzenia skóry głowy Polaków” Instytutu Trychologii przyznaje, że na co dzień doświadcza dużego stresu. Życie w ciągłym napięciu odbija się negatywnie na kondycji całego organizmu i w sposób widoczny także na wyglądzie włosów, pogorszeniu ich stanu, a w efekcie na ich wypadaniu. Okazuje się, że w trosce o włosy powinniśmy zadbać o zbilansowaną dietę, odpowiednią regenerację podczas snu i życiowy balans. Trycholog, założycielka Instytutu Trychologii w Warszawie, Anna Mackojć opowiada Karinie Terzoni jaka jest zależność między chorobami cywilizacyjnymi, a kondycją naszych włosów.
18 minutes | May 24, 2022
Linia biurka była moją linią frontu
Droga do bycia lekarzem jest długa. Wymaga wielu wyrzeczeń, ogromnego wysiłku, często jest niedoceniana, a na samych lekarzy wylewa się hejt. W podcaście Linia biurka była moją linią frontu, Weronika Puszkar rozmawia z dr nauk madecznych Danutą Mikołajewską specjalistą  chorób wewnętrznych o jej drodze zawodowej. O trudach, poniżeniach, wątpliwościach, która nachodzą kiedy chociażby przypadkowo zetknie się z czyjąś śmiercią. A także o tym dlaczego ostry dyżury nazywany jest młynem i o mobbingu na szpitalnej sali.
17 minutes | Apr 20, 2022
Czy kobiety lubią swoje towarzystwo?
Monika Sierpińska postanowiła kilka lat temu, że rezygnuje z pracy w korporacji i zajmie się warsztatami rozwojowymi dla kobiet. W swojej pracy stawia na otwieranie się uczestniczek, pokazywanie nowych aktywności i integrację. Karinie Terzoni opowiada o tym, że wielokrotnie obserwowała przemiany i odkrywanie wewnętrznej siły u swoich uczestniczek. Jak mówi, zdarzało się, że po powrocie z wyjazdu kobiety podejmowały życiowe decyzje np. dotyczące rozwodu, zmiany pracy, czy wyjazdu za granicę. Czy w tak zwanym normalnym życiu istnieje popularne ostatnio „siostrzeństwo”? Czy kobiety lubią swoje towarzystwo i czy można mówić o wzajemnym wsparciu? O tym, w rozmowie z autorką projektu „Tylko spróbuj”.
32 minutes | Mar 14, 2022
Kobieca strona cukrzycy
Ludzie z cukrzycą mówią, że choroba jest ich drugą pracą. Blogerka cukrzycowa Adrianna Maciejczyk twierdzi, że ona ma jeszcze trzecią - jej działalność w internecie. Kiedy dowiedziała się, że jest chora nie wiedziała, gdzie może szukać wsparcia i zrozumienia, komu może zadać typowo kobiece pytania, a takich jest sporo - pierwsze randki, wahania poziomu cukru w różnych fazach cyklu menstruacyjnego czy ciąża. Adrianna postanowiła sama stworzyć miejsce pełne wsparcia, zrozumienia i siostrzeństwa. Tak powstała grupa Cukrzyca dla dziewczyn. Jak to jest być kobietą z cukrzycą i dlaczego warto podkreślić aspekt kobiecości mówiąc o tej chorobie? Rozmawia Marta Zinkiewicz.
22 minutes | Feb 15, 2022
Moda na astrologię
Coraz więcej osób zgłębia tajemnice astrologii i spogląda w gwiazdy by odczytać swoje kosmogramy. Słoneczny znak zodiaku jest uznawany za istotną informację na temat człowieka ale do jego pełnego obrazu potrzebne są także descendent, medium coeli i imum coeli. Jak czytać horoskop urodzeniowy? Czy zapisane tam informacje mogą się zmienić? I czym tak naprawdę jest astrologia? Odpowiedzi na te pytania usłyszycie w podcaście. Karina Terzoni rozmawia z Kamilą Krus i Angela Marcinkowską, autorkami e-booka i profilu „Witch, please”.
20 minutes | Jan 6, 2022
Naucz się pozytywnego myślenia od Beaty Pawlikowskiej.
"Nowy rok, nowy ja”, wiadomo, że z postanowieniami noworocznymi bywa różnie ale chyba każdy ma nadzieję, że Nowy Rok będzie lepszy od poprzedniego. Podróżniczka, dziennikarka, autorka książek, Beata Pawlikowska właśnie wydała dziennik motywacyjny „Jak sprawić, by 2022 był Rokiem Dobrych Myśli?”, który jest swojego rodzaju kursem świadomego i pozytywnego bycia „tu i teraz”. Autorka opowiada Karinie Terzoni o tym, jak znaleźć swoją drogę życia, czerpać radość i naukę z wydarzeń dobrych i złych, ale także, w jaki sposób wprowadzić do naszego życia zdrowe nawyki. Jesteście ciekawi, jakie rytuały wprowadziła do swojego życia Beata Pawlikowska? Posłuchajcie podcastu!
36 minutes | Dec 21, 2021
Mindfulness. Zyskaj dodatkową sekundę na właściwą reakcję!
Pandemia, izolacja,,koniec roku, brak stabilizacji i strach sprawiają, że coraz częściej czujemy się wyczerpani i działamy na tak zwanym "automatycznym pilocie". Zdarza się, że  reagujemy zbyt emocjonalnie i nieadekwatnie do naszych prawdziwych intencji. Mindfulness jako świecka medytacja, nauka uważności oraz "bycia tu i teraz" może być drogą do szczęścia i spokoju. Zuzanna Ziomecka, dziennikarka, nauczycielka mindfulness i autorka książki "Wyspa spokoju. Jak mindfulness pomaga w trudnych sytuacjach" wyjaśnia na czym polega trening mindfulness, jak może pomóc w trudnych sytuacjach, budowaniu i porządkowaniu relacji, a także w poznaniu samego siebie. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Karina Terzoni.
27 minutes | Dec 12, 2021
Jak złowić perłę w sklepie vintage?
Aleksandra Zawadzka, dziennikarka, wielbicielka mody vintage i znawczyni historii ubrań właśnie napisała książkę "Moda Vintage". W podcaście Herstorie opowiada Karinie Terzoni o tym jak już we wczesnych latach dzieciństwa rodzice zaszczepili w niej miłość do ekologicznych rozwiązań i szperania w ciucholandach. Z biegiem lat ten sposób na budowanie oryginalnej szafy stał się także prawdziwą pasją. Dzisiaj Autorka jest w stanie w ułamku sekundy rozpoznać prawdziwy vintage'owy skarb, określić dekadę i projektanta. Jeśli chcecie poznać zasady kupowania w sklepach z odzieżą z drugiej ręki, wejść w do świata prawdziwego stylu i przewidzieć największe modowe trendy trwającej dekady...to po prostu musicie posłuchać tej rozmowy.
22 minutes | Dec 9, 2021
Kobieta dyrygent, nie dyrygentka
Kobieta, która chce osiągnąć sukces w dyrygenturze, musi być o 100 razy lepsza w swoim fachu niż mężczyźni dyrygenci. Poza tym często musi udowadniać, że ma na tyle silny charakter, że potrafi poprowadzić orkiestrę. Wśród haseł krążących w sieci, znajdzie się też takie, które mówi o tym, że mężczyzna nie musi tłumaczyć się z tego, że nosi spodnie, ale kobieta powinna na to zasłużyć. To jeden z wielu niesprawiedliwych i krzywdzących komentarzy odnośnie dziewczyn, które wciąż są mniejszością w dyrygenturze. Jak dzisiaj wygląda ich sytuacja? Jak ich pozycje umacnia postać Agnieszki Duczmal, która właśnie została uhonorowana Diamentową Batutą? O tym z dyrygent Sylwią Kobylińską Janiak rozmawia Weronika Puszkar.
20 minutes | Oct 21, 2021
Polub Siebie.
Od dłuższego czasu polskie nastolatki zajmują ostatnie miejsca w raportach dotyczących samooceny, zadowolenia z życia i relacji z bliskimi. Badania “Spotlight on Adolescent Health and well-being” wykonanego na zlecenie Światowej Organizacji Zdrowia możemy wyczytać, że dzieci już w wieku 11 lat maja problem z akceptacja własnego ciała ( 39% badanych nastolatek twierdziło, że są zbyt grube). Ta sytuacja pokazuje jak ważne są działania edukacyjne w zakresie ciałopozytywności, ciałoneutralności i budowania poczucia własnej wartości. Jednym z narzędzi, które mogą ułatwić polubienie siebie są karty "Self Care", które stworzyły Maja Słowińska, trenerka personalna i Natalia Mialik, autorka profilu "Natalia o okresie". Karinie Terzoni opowiadają o presji społecznej na bycie idealnym, o wpływie mediów społecznościowych na samoakceptację i narzędziach, które pomagają w budowaniu pozytywnej relacji z samym sobą.
27 minutes | Oct 10, 2021
Rak. Normalna choroba.
Tylko 1 na 16 kobiet w przedziale wiekowym 20-40 lat bada swoje piersi pod kątem wczesnego wykrywania nowotworów. Co druga kobieta w wieku 30-39 lat nigdy nie robiła USG piersi. Wyniki raportu przygotowanego na potrzeby tegorocznej odsłony akcji #ThinkPink organizowanej przez Fundacje Onkocafe są przerażające. Właśnie, dlatego tak ważne jest, by temat zdrowia, badań i nowotworów przestał być tabu. Karina Terzoni rozmawiała na temat oswajania raka piersi z prezeską Fundacji Onkocafe Anną Kupiecką i psychoonkologiem Adrianną Sobol.
20 minutes | Sep 28, 2021
Przyjaciółka na telefon
 Pandemia Covid 19 uwidoczniła i pogłębiła problemy cywilizacyjne, z którymi borykamy się od dawna. Tempo życia, stres, presja sukcesu doprowadzają wiele osób do miejsca w którym pojawia się samotność i uczucie wyobcowania. W dobie mediów społecznościowych i wykreowanych wizerunków czasami trudno zdobyć się na szczerą rozmowę. Zuzanna Mogielnicka uruchomiała projekt "Przyjaciółka na telefon". Dla osób, które mają problem lub po prostu nie mają komu się wygadać a chcą poukładać sobie w głowie trudne sprawy, podjąć ważną decyzję lub po prostu czują się samotni. Skąd pomysł na takie rozmowy, czym one różnią się od tradycyjnych form terapii? O tym w rozmowie Kariny Terzoni.
18 minutes | Sep 25, 2021
WRONA jest gotowa na start!
Wokalistka, autorka tekstów, producentka oraz perkusistka WRONA zwyciężyła w konkursie radiowej Czwórki „Wydaj płytę z Będzie Głośno”. Artystka została wyróżniona także za najlepszą muzykę i teksty przez partnera konkursu, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Debiutancki album WRONY, który jest główną nagrodą w konkursie, ukaże się 5 listopada 2021 roku. Artystka opowiada Karinie Terzoni o miłości do muzyki, którą odkryła w wieku 4 lat, o zespole, który założyła mając 16 lat, a także o sztuce oddzielania życia artystycznego od sfery prywatnej.
21 minutes | Jul 16, 2021
Mery Spolsky w Królestwie Kobiet
Mery Spolsky właśnie napisała książkę "Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj". Tytuł nie nastraja optymistycznie, ale tylko na pierwszy rzut oka. Tak naprawdę w przewrotny sposób ma zachęcić do wiary w siebie i własne marzenia. Artystka motywuje do codziennego treningu samoakceptacji i wyzwolenia się z uzależnienia od oceny innych. Otwarcie mówi o tym, że również miewa gorsze dni, ale dąży do tego, by każdego dnia móc do siebie powiedzieć "Mery, kocham Cię! Jesteś wyjątkowa". Jak polubić siebie? Dlaczego ważne jest by mówić nie? Na czym polega siła siostrzeństwa? I co takiego mają w sobie okulary kupione przy plaży? O tym w rozmowie z Kariną Terzoni.
34 minutes | May 26, 2021
Pisarstwo jest jak chodzenie nago po ulicach.
Anna Szczypczyńska, dziennikarka, pisarka, recenzentka książek kilka lat temu postanowiła, że życie zawodowe dopasuje do stylu życia jaki chce prowadzić. Wyprowadziła się do Rotterdamu i postawiła na pisanie. Dzisiaj mówi, że pisarstwo daje jej wolność, a także przestrzeń do eksplorowania. Pracując nad nowymi powieściami lubi przechadzać się po miejscach, które opisuje, by poczuć ich klimat, zbliżyć się do bohaterów. Jej ostatni powieść "Gdzieś pomiędzy wierszami" toczy się m.in na warszawskiej Saskiej Kępie. Karinie Terzoni opowiada o kulisach pisarstwa.
27 minutes | May 17, 2021
Przyszłość świata, to nasza wspólna sprawa - rozmowa z Asią Maraszek
Czy jest coś takiego jak planeta "B? Jeśli istnieje, to oznaczałoby, że nie musimy dbać o tą, którą mamy teraz. Zapraszam Was do rozmowy z Asią Maraszek, współzałożycielką "Planet A Fundation", inżynierką i zobaczcie, jak już niebawem będzie wyglądał nasz świat. Co możemy zrobić, by dłużej móc oddychać czystym powietrzem? 
19 minutes | Apr 15, 2021
Szacunek i bezpieczeństwo w przestrzeni klubowej
Zadam Ci pytanie: Czy czujesz się bezpiecznie idąc wieczorem do klubu muzycznego? Domyślam się, że mało która z Was odpowie: „tak”. Właśnie dlatego zdecydowałam się porozmawiać z Olą Sudolską, współzałożycielką klubu muzycznego Schron, ponieważ wraz ze swoją ekipą aktywnie działają na rzecz bezpieczeństwa, szacunku i szerzenia świadomości w klubowej przestrzeni. Tej wspólnej, gdzie każdy i każda z nas powinna czuć się w 100% swobodnie.
19 minutes | Mar 10, 2021
Wszędzie dobrze, ale w harmonijnym domu najlepiej - Elżbieta Świętek o dobrostanie
Ela, albo Elżbieta - Ela Świętek - moja rozmówczyni wprowadzi Cię w przestrzeń, gdzie dowiesz się jak dbać o swój dobrostan. Szerokopojęty, ponieważ Ela edukuje z zakresu aromaterapii i przedstawia sposoby na to, by dom stał się wolny od toksyn. Jako założycielka platformy naturalnabogini.pl tworzy przestrzeń dla kobiet - bezpieczną, w której otaczają się naturalnymi rzeczami.
COMPANY
About us Careers Stitcher Blog Help
AFFILIATES
Partner Portal Advertisers Podswag Stitcher Studios
Privacy Policy Terms of Service Your Privacy Choices
© Stitcher 2023