stitcherLogoCreated with Sketch.
Get Premium Download App
Listen
Discover
Premium
Shows
Likes

Listen Now

Discover Premium Shows Likes

Gry uliczne

12 Episodes

25 minutes | Jul 23, 2020
Tajemnice mafii mokotowskiej. „Przed Daksem portkami trzęsła cała Warszawa” Gry Uliczne #12
Lata 90-te w Polsce to był Dziki Zachód. Bandytyzm był wtedy bezczelny i brutalny. 15-letni chłopcy, ubrani w dres i łańcuch, uważali się za gangsterów z Pruszkowa i Wołomina. Warszawą trzęsła wtedy Grupa Mokotowska, która była najlepiej zorganizowaną grupą przestępczą i funkcjonowała jak dobrze zarządzana korporacja. Jednym z najważniejszych członków Mafii Mokotowskiej był Daks, wyjątkowo bezwzględny i niebezpieczny gangster. Rozlew krwi na warszawskich ulicach był niestety codziennością. Czy policja była skuteczna w swoich działaniach i czy sama skuteczność jest najważniejszą umiejętnością policjanta? Kiedy agresja u funkcjonariusza jest zasadna i czy istnieją granice upodlenia kogoś psychicznie i fizycznie? Jaki ślad w psychice zostawia widok zwłok, czy alkohol pomaga zapomnieć o tym, co się zobaczyło i dlaczego tak ważna jest rola żony policjanta? O kulisach pracy w policji, walce z mafią mokotowską i wpływie obrazów z przeszłości na życie codzienne opowiada Piotr Paweł Urbanek, prosty chłopak z Czerniakowa, jak sam o sobie mówi, były policjant, a obecnie adwokat. Zapraszają Mateusz Baczyński i Janusz Schwertner.
23 minutes | Jul 23, 2020
Kodeks honorowy u gangsterów 9 na 10 z nich układa się z policją jak złoto Gry Uliczne #11
Werbowanie gangsterów i dilerów narkotykowych jest jedną z najbardziej skutecznych metod zwalczania przestępczości. Dwie główne przesłanki, które wpływają na to, czy przestępca zgodzi się na współpracę to pomoc procesowa i finansowa. Czasami gangsterzy wychodzą z założenia, że lepiej dogadać się z policją i uzyskać pomoc procesową niż wydawać kilkadziesiąt tysięcy złotych na prawników. Jakich przestępców zwerbować jest najłatwiej i z którymi najlepiej się współpracuje? Co jest buforem bezpieczeństwa podczas spotkań z gangsterami? Dlaczego policja została w tyle za gangsterką, a pomysłowość policjanta nie może być do końca wykorzystana? O metodach werbowania przestępców, handlarzach narkotyków i o tym, dlaczego musiał odejść z policji opowiada Marcin Miksza, były policjant CBŚP.
23 minutes | Jul 23, 2020
O tym się nie mówi. Gangi motocyklowe w Polsce Gry Uliczne #10
Granica pomiędzy tym, czy w Polsce działają kluby motocyklowe czy są to stricte gangi jest bardzo płynna. Odnotowane są jednak przypadki grup przestępczych, bardzo często o charakterze zorganizowanym i zbrojnym, które działają w strukturach klubów motocyklowych, wykorzystując tę subkulturę do działalności przestępczej. Jak działają takie gangi? Czy jest to nowe zjawisko w Polsce? Jakie zasady obowiązują w gangach motocyklowych? O tym, jak wygląda hierarchia w tych grupach i jaką cenę płaci się za wyjście z nich opowiada były policjant CBŚP.
21 minutes | Jul 23, 2020
Starcia z bandytami i akcje okupione krwią. Realia polskich antyterrorystów Gry Uliczne #9
Przestępcy nie wpisują się w ustroje polityczne. Obojętnie od systemu rządzenia, gangsterzy byli, są i będą. Na całym świecie charakter przestępczości jest podobny, a antyterroryści zawsze muszą być przygotowani na najgorszy wariant. Wybuch bomby na shellu czy strzelanina w Magdalence to historie, które pokazują, że nie zawsze wszystko idzie według planu. Co ludziom uświadamia użycie broni? Czy akcje z udziałem zakładników należą do najtrudniejszych? Jak wyglądały starcia antyterrorystów z bandytami? O prawdziwym życiu policyjnych służb specjalnych, przygotowaniu do strzelania, a także ostatni raz o sytuacji w Magdalence opowiada Kuba Jałoszyński, były dowódca AT i bohater książki Janusza Schwertnera i Mateusza Baczyńskiego "Antyterroryści."
20 minutes | Jul 23, 2020
Groźby „Dziada” i starcie z „Nikosiem” Generał Rapacki o polskiej mafii Gry Uliczne #8
W wyniku współpracy międzynarodowej polska policja dowiedziała się, że mafia wołomińska wpadła na pomysł wydrukowania fałszywych pieniędzy. Likwidacja grupy z tak ciężkimi zarzutami była świetnym pomysłem. Grupa z Wołomina wiedziała jednak o działaniach policji, ale mimo to podjęła grę. Jak zakończyła się ta historia? W jaki sposób jeden z polityków chciał kontrolować świat przestępczy? Który z liderów grup przestępczych był najtrudniejszym przeciwnikiem? O tym, czy mafia planowała zamach na prezydenta Kwaśniewskiego, o starciach z "Nikosiem" i "Dziadem" i zuchwałości gangu pruszkowskiego opowiada były policjant, Adam Rapacki.
24 minutes | Jul 23, 2020
Policjant udający zabójcę na zlecenie. Jurek "Zwierzak" o kulisach życia w mafii - #7 Gry Uliczne
W głowie policjanta potrafi pojawić się myśl, żeby na przestępcy, który ma na swoim koncie gwałty i zabójstwa, dokonać samosądu. Wyroki wydaje jednak sąd, a przykrywkowcy są od tego, żeby zebrać dowody. Gangsterzy wiedzą jednak, jak testować tych, którzy balansują na krawędzi - jeden zły ruch i cała praca idzie na marne. Jak powinien zachowywać się przykrywkowiec, żeby nie wzbudzać podejrzeń? Co w tej robocie jest najtrudniejsze? O tym, jak wrócić do normalnego życia po takiej dawce adrenaliny i czy można żałować tego, że nie wymierzyło się sprawiedliwości na własną rękę opowiada Jurek "Zwierzak", były antyterrorysta i policyjny przykrywkowiec.
17 minutes | Jul 24, 2019
"Lider sekty chciał zabić papieża na Jasnej Górze". Gry uliczne #6 - Leszek Sucholewski
Zdarzało się, że z policjantami rozpracowywaliśmy sekty. Osobiście doprowadziłem do zatrzymania lidera sekty Himawanti. Planował zamach bombowy na Jasnej Górze podczas wizyty Jana Pawła II - wspomina w programie „Gry uliczne” były szef warszawskiego CBŚ, Leszek Sucholewski. Wraca też pamięcią do słynnej strzelaniny w Magdalence, w trakcie której zginęło dwóch antyterrorystów. Przekonuje, że do tej tragedii mogło nie dojść.
28 minutes | Jul 19, 2019
"U bossa mafii znalazłem numery do najważniejszych ludzi w Polsce". Gry uliczne #5 - Zbyszek Cichecki "Czacha"
- Pracując w policji, miałem dwa sumienia. Jak wychodziłem rano do służby, to zdejmowałem jedno sumienie, a zakładałem drugie – policyjne. Bo w tamtych czasach zagrożenie na ulicach było ogromne i trzeba było się spodziewać najgorszego. Dlatego policjant musiał być twardzielem i jak podejmował interwencję, to musiał to robić do samego końca. Odpuszczało się dopiero wtedy, kiedy bandzior był skuty i przyprowadzony na komendę – opowiada w programie "Gry uliczne" były warszawski policjant Zbyszek Cichecki, znany jako "Czacha".
22 minutes | Jul 12, 2019
"Dwukrotnie próbowano mnie zabić, za próbą zamachu stała wdowa po znanym gangsterze". Gry uliczne #4 - Jarosław Pieczonka "Majami"
- Policjant nie jest od tego, żeby go lubić. On ma być skuteczny, a przestępcy mają czuć do niego respekt. Dlatego z gangsterami nie ma dyskusji, bo oni zawsze to wykorzystają. Z nimi dyskutuje się tylko na glebie z pistoletem przy głowie – mówi w 4. odcinku „Gier Ulicznych” Jarosław Pieczonka ps. Majami, który pracował w przeszłości m.in. jako trójmiejski policjant, oficer kontrwywiadu i funkcjonariusz pod przykryciem.
27 minutes | Jul 3, 2019
"Ludzie siedzieli przy stole wigilijnym, a ja stałam nad trupem". Gry uliczne #3 - Grażyna Biskupska
- Pamiętam swój pierwszy wyjazd na trupa. Bardzo się wtedy bałam. To był wisielec w małej, ciasnej łazience. W pewnym momencie technik powiedział do mnie: "dobra szczuplutka, to ty go trzymaj, a ja go odetnę". No... powiem wam, że może słabo mi się nie zrobiło, bo jeździłam już na sekcję zwłok, ale wyciągnięcie ręki do takiego ciała było... mało sympatycznym przeżyciem - opowiada Grażyna Biskupska.
23 minutes | Jun 26, 2019
"Warszawę mam podzieloną na trupy". Gry uliczne #2 - insp. Marek Dyjasz
- Niestety każdy może zabić drugiego człowieka. Wszystko zależy od okoliczności oraz tego, z czym się zmierzymy i jaka krzywda nas spotka - mówi w drugim odcinku programu "Gry Uliczne" insp. Marek Dyjasz, były szef policyjnego Wydziału Zabójstw.
21 minutes | Jun 19, 2019
Człowiek, który zwerbował "Masę". Gry uliczne #1 - Piotr Wróbel
- Życie człowieka niewiele znaczy. Bo co to jest? Ledwie pyłek… W Wydziale Zabójstw widziałem wszystko. To była fajna robota, aczkolwiek bardzo śmierdząca - mówi w pierwszym odcinku programu „Gry uliczne” insp. Piotr Wróbel, były policjant kryminalny, człowiek, który zwerbował „Masę”.
COMPANY
About us Careers Stitcher Blog Help
AFFILIATES
Partner Portal Advertisers Podswag
Privacy Policy Terms of Service Do Not Sell My Personal Information
© Stitcher 2022