stitcherLogoCreated with Sketch.
Get Premium Download App
Listen
Discover
Premium
Shows
Likes

Listen Now

Discover Premium Shows Likes

Epimoni-ac

36 Episodes

50 minutes | 10 days ago
„Doma v Nola“ New Orleans, aneb jak žít a prožívat atmosféru amerického jihu. A jak zlepšit náladu krajanům? #35
USA je zemí, kde si každý najde ten svůj kousek blízký svému charakteru. A to je i případ sympatické ženy, s kterou jsem si povídala v tomto díle podcastu Epimoni-ac.  Julie Urbišová je novinářkou a etnoložkou žijící více než 10 let v New Orleans, Louisianě.  Se svým manželem a dvěma dětmi si vytvořila druhý (vlastně už třetí) domov právě v lokalitě, která je návštěvní Mekkou nejen Američanů. O svém novém domově, píše blog Doma v Nola a sepsala stejnojmennou knihu, kde ukázala krásy a zajímavosti tohoto města a regionu i českým čtenářům. Louisiana, se svým osobitým New Orleans, tvoří totiž mozaiku mnoha kultur a co mnozí, včetně mne nevěděli, že určitou stopu tu údajně zanechali i naši předci.  A aby toho nebylo málo, začlenila do svého blogu podcast, ve kterém přibližuje životy krajanů ve světě.Julie nezapře svou profesi a velmi pohodovým způsobem přibližuje, proč se dostala zrovna do NOLA, jak se říká New Orleans v Louisaně. Jakou roli hrála při výběru její profese právě její milované, rodné Hlučínsko? Co se můžeme specificky od obyvatelů New Orleans naučit a oni naopak od nás? Užijte si příjemný poslech.Líbí se vám tyto rozhovory? Sdílejte mezi přáteli a napište vaše recenze (doufejme pozitivní :-))na Apple podcast, Google podcast, Spotify, Stitcher atd. Napište mi a komentujte na Facebook Linkedin Instagram  Twitter Užitečné a zajímavé odkazy:Honorární Konzulát České Republiky New Orleans Webové stránky a podcast Julie Urbišové - Doma v NolaKniha Julie Urbišové Doma v Nola Libuse and Kolin, LouisianaMichelle Obama - Můj příběhMonika Zgustová - Oblečené k tanci na sněhuHudební skupina ZrníHudebni skupina Priessnitz Chcete začít ten svůj podcast? Zkuste podcastový hosting Buzzsprout, který používám já se slevou. Nejen protože je levnější, než jsou ostatní, ale protože ta pomoc od expertů je prostě ojedinělá. A když jsem to právě s jejich pomocí zvádla já, zvládnou to všichni. :-)Kromě podcastů  mám ráda audioknihy a na Audible je naprosto skvělý výběr. Na naší Audiotéce také, ale ta nenabízí dvě knihy zdarma ve zkušebním období. Tak to zkuste a uvidíte, jestli je Audible to, co si představujete. Líbí se Vám Epimoni-ac? Kupte mi kávu :-) Support the show (https://www.buymeacoffee.com/epimoniac)
10 minutes | a month ago
„Neztrácejte naději, hledejte krásu ve všem a ctěte si svých životů“
Bilancuji uplynulý rok. Chci vám všem poděkovat za neutuchající přízeň, se kterou rozhovory s neobyčejnými krajany posloucháte. Proto vám na závěr tohoto prazvláštního a náročného roku nabízím sestřih myšlenek některých z hostů, které by vyslali do světa miliardám lidí, kdyby měli tuto možnost. Mě osobně až chytlo za srdce, jak moc společný podtext tyto myšlenky mají. Co myslíte vy?Přeji vám krásné svátky a co nejpohodovější vstup do Nového roku. Máte-li doporučení na nové hosty, země o kterých chcete slyšet, nebo jen dotazy týkající se podcastu, napište mi. Pořadí hostů podle myšlenek, které jste slyšely a odkazy na jejich rozhovoryJarka Stuchlíková - ChilePetr Kubánek - USA / Chile Iva Polakovičová -  ChileLucia Škvaraninová - ČínaMonika Kapráliková - Rakousko Lucie Žáková - ŠpanělskoAlica Reháková - Chile  Ed Vokurka - KanadaHelena Čapková - Japonsko  Michal Wasserbauer - Indonesie  Enni Hadzimustafic Džeková - Kenya Ondrej Slówik - Vietnam Zuzana Krupka Vondrová - Island Jindřich Mourek  - Dánsko Anna Paap- Německo Markéta Pilátová -  Argentina/Brazilie/MexikoAlena Skočilasová - Austrálie Alena Schagen - Švédsko/BulharskoLukáš Krejča - SAE -DubajAdriana Boysová - Lucembursko Tomáš Paulenda - USA Johana Kuncová -Kallio - FinskoEva Erbenová - Izrael Alexandra Šapovalová - MexikoLíbí se vám podcast ? Kupte mi kávu Support the show (https://www.buymeacoffee.com/epimoniac)
47 minutes | a month ago
„Mít plán B“ Kterak neobyčejně energická a úspěšná krajanka naučila Finy zpívat česky!
„Mít plán B“Suomen Tasavalta. Co se vám okamžitě vybaví, když se řekne Finsko? Nádherná příroda, náročně znějící jazyk, bývalý automobilový závodník Mikka Häkkinen, či  rocková až heavy metalová hudební scéna zosobněná skupinami jako například Rasmus, Nightwish nebo Apocalyptica? Finsko je ale samozřejmě mnohem více.  Pro mnoho Čechů i Slováků je tato země čím dál tím víc přitažlivá. To dokazuje i povídání s krajankou v tomto díle podcastu Epimoni-ac. Johana Kuncová-Kallio dýchá finskou atmosféru a svět již přes dvacet let. Johana, rodačka z Prahy, je ředitelkou nanobiotechnologické firmy UPM Biomedicals. Její cesta do Finska nebyla zpočátku úplně plánovaná, ale tuto zemi a především město Tampere si oblíbila natolik, že se rozhodla  si zde vytvořit svůj domov. I po letech strávených v zahraničí, svou lásku ke své vlasti nezapře.  Kolik lidí, které znáte, zvládlo své přátele naučit zpívat v češtině?  Kolik přátel a kolegů jste přivezli do domoviny a hrdě jim ukázali krásy své země?  Ale co tedy Johanu přivedlo do Finska? Vyvrátí či potvrdí stereotypy týkající se Finů? Můžeme se od sebe navzájem něco naučit? A proč je důležité mít plán B?Užijte si místy až humorné povídání a dejte mi vědět, jak se vám to líbilo. Sdílejte na médiích a komentujte.   Komentujte na: Facebook Linkedin Instagram Twitter  Napište mi Užitečné a zajímavé odkazyVelvyslanectví České Republiky v Helsinkách Velvyslanectví Slovenské Republiky  v Helsinkách Jazz Jam Session – Johana Kuncová- Kallio Češi a Slováci ve Finsku  UPM Biomedicals  Knihy a autoři zmíněné v této epizodě Yuval Noah Harrari website v angličtině  v češtině Ludvík Souček , Ray Bradbury, Isaac Asimov Dějiny Finska Buzzsprout - podcastový hosting se slevou Audible - audioknihy - dvě knihy zdarmaLíbí se vám podcast ? Kupte mi kávu Support the show (https://www.buymeacoffee.com/epimoniac)
38 minutes | 2 months ago
„Všechno je jen fáze.“ Pohled do života historičky ve Vídni. Aneb, život „bez“ diplomatické imunity.
„Všechno je jen fáze.“Co si budeme povídat, diplomatická kariéra není pro každého. Já se svou dávkou  osobité „diplomacie“ se k tomuto slovu, natož kariéře nemohu ani přiblížit. Jsou však lidé, kterým je schopnost diplomacie a následná kariéra v této oblasti jaksi přirozeně daná a cítí se v ní jako ryby ve vodě.  Ale jak je to s jejich partnery? Cítí se v roli chotí diplomatů dobře? Co to vlastně s sebou přináší? A co když máte svou kariéru?  V další epizodě podcastu Epimoni-ac, mi o tom všem povídá Phd Monika Kapralíková. Monika je historička a kulturoložka, která je mnohostranně aktivní v různých iniciativách, jako je například Tedx Bratislava či společnost Ajty v IT zaměřující se na podporu žen v jakémkoliv věku v oblasti IT.  Je autorkou několika odborných článků, knihy „Za hranice provincie“ o básníkovi Janu Smrekovi a také přispěla nemalým způsobem do knih jako například „Kapky na kameni“, kde najdeme inspirativní příběhy padesáti žen a dívek z Čech a Slovenska, které posouvaly hranice pro další generace.  Ale Monika je rovněž manželkou španělského diplomata žijícího ve Vídni, která tak trochu rebelovala proti upnutým pravidlům určeným manželkám diplomatů. Citlivým a bystrým okem neobyčejné ženy dodává postřehy a doporučení nejen pro život v této rakouské metropoli. Na co se připravit, než se rozhodnete  v Rakousku žít? Jaká je tam československá komunita? Co by doporučila všem? Užijte si poslech. Komentujte na: Facebook Linkedin Instagram Twitter   Líbí se vám podcast ? Šiřte mezi přáteli a můžete mi koupit kávu :) Užitečné a zajímavé odkazy: Velvyslanectví České Republiky ve VídniVelvyslanectví Slovenska ve VídniAjtyvITTed Talk - Monika Knihy:Kapky na kameni - kolektiv autorůZa hranice provincie - Monika Kapralíková Vtedy v Bratislave - Žo LangerováSupport the show (https://www.buymeacoffee.com/epimoniac)
38 minutes | 2 months ago
„Publish or perish“ O tom, jaké to je být vědcem za „velkou louží“, o hrdosti a vzájemné pomoci.
„Je to o tom, najít si to dobré; někdy ani nevíme, že toho máme doma tolik na co bychom měli být hrdí. Stálo by za to, hrdosti hodné věci více ukázat.“Jak často říkáte, že jste na svou zem hrdí? A ukazujete to stejně, když žijete v zahraničí, jako když jste doma?  Nebudu vám zde kázat, jen ta rétorická otázka vyvstala na mysli po rozhovoru s krajanem, se kterým jsem mluvila v této epizodě podcastu Epimoni-ac.   Mladý krajan, který žije v St.Louis, ve státě Misouri, USA, tak trochu nakousl tento hodnotný bod.Ale nejen to. Rodák z Trenčína, PhD Tomáš Paulenda především ukazuje, co je třeba k tomu, aby člověk uspěl v dynamickém a náročném světě vědy. Jeho svět je molekulární genetika, specificky imunologie. Vysvětluje mi, co tedy znamená přesně „Publish or Perish“. Co se mu skutečně na USA líbí a co se mu zdá překvapivě zastaralé? Co by doporučil lidem ke spokojenějšímu životu?  Postřehy a rady tohoto mladého vědce určitě přijdou vhod komukoliv, kdo má rád vědu. Ale především těm, kteří by chtěli zkusit štěstí v této oblasti v USA.Já jen dodám, že rčení “ukaž mi své přátelé a já ti řeknu, kým skutečně jsi“ v tomto případě odkrylo, že okruh přátel nedávno zesnulé PhD Ivy Polakovičové podtrhoval vrozené výjimečné lidské kvality, nejen její, ale právě i jejích přátel.  Tomáš totiž se svou partnerkou PhD Lucií Potůčkovou zorganizoval sbírku na pomoc Ivy 5leté dcerce a české babičce, do které se zapojují lidé po celém světě.  Více najdete zde. Příjemný poslechUžitečné odkazy:Generální konzulát ČR v Chicagu Velvyslanectví Slovenské republiky ve WashingtonuWashington University St.LouisKniha, kterou Tomáš doporučil Hlava profesora Dowella Support the show (https://www.buymeacoffee.com/epimoniac)
42 minutes | 2 months ago
„Kráčet svou vlastní cestou.“ Aneb, jak se žilo a žije v USA slovy výjimečného krajana.
„V převratně se měnícím se světě existuje jen jedna strategie hodná úvahy: Udělej první krok.“Krajan, se kterým jsem měla čest hovořit v této epizodě podcastu Epimoni-ac je známý po celém světě svým neobvyklým intelektem. Jeho úvahy, eseje, recenze, knihy a nespočet odborných publikací jsou přirozeným  vyústěním novodobého myslitele. Profesor Milan Zelený měl bezpochyby již genetický základ, jako člověk pocházející z literární rodiny Vaczlava V. Zeleného. Vyrůstal v českobratrském prostředí a přestože otec i strýc byli perzekuováni po únorovém převratu roku 1948, našel svou osobitou cestu životem.  Milan Zelený je ve světě i u nás pojem. Identifikuje se leckdy jako globální profesor, neboť jeho profesorské působení se prolíná zeměmi od USA, Brazílii, Dánsko, Čínu, Taiwan, Indii až po Nový Zéland. A samozřejmě také Českou Republikou a to specificky Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně. Dědictví Tomáše a Antonína Bati, tak jako celý baťovský systém řízení společnosti je pro Milana Zeleného velmi důležitý. V telefonickém spojení mi Milan  povídá o jedinečné šanci studovat v USA v šedesátých letech. O životě v USA tenkrát a dnes. O tom, co je třeba v sobě mít, chce-li někdo zkusit své štěstí v této zemi dnes. A jaká by byla jeho myšlenka, kterou by předal všem?  Přeji příjemný poslech Sdílejte,  komentujte na Facebook Linkedin Instagram TwitterUžitečné a zajímavé odkazy:Milan Zelený právě publikoval odbornou publikaci zabývající se evolucí ekonomie, která je základním předpokladem pro nominaci na Nobelovu cenu.  Zde uvádím odkaz na předchozí práce Evolutionary economics .Odborný časopis Human Systems Management založený Milanem Zeleným slaví 40 let (v AJ).Nadace ZET Foundation - pro rozvoj národního a mezinárodního podnikatelství v transformujících ekonomikáchGenerální konzulát České Republiky v New YorkuFordham UniversityWebová stránka Milana Zeleného Knihy Milana Zeleného Ekvilibrista - Philip Blanc, Eric Hubler    Support the show (https://www.buymeacoffee.com/epimoniac)
51 minutes | 3 months ago
Dobré ráno z Vietnamu.Bourání mýtů. Aneb, jak se skutečně žije v této asijské zemi?
V dnešní epizodě podcastu Epimoni-ac, si se mnou povídá vietnamista a anglista Ondřej Slówik, žijící ve vietnamském Ho Chi Minhově městě. Jeho dlouhodobá fascinace a vášeň pro tuto kulturu přirozeně vyústila v přesídlení do této asijské země. Tento kraj a jeho lid ale pro našince zůstává známým jen na povrchu. Ondra bourá mýty, které jsou často mylně zakořeněné v naší společnosti a místy velmi humorně rozkrývá, jaký život ve Vietnamu doopravdy je. Co se mu na vietnamské kultuře a lidech líbí nejvíce? S jakými mentálním vzorci bychom neměli přistupovat k životu nejen ve Vietnamu? A co se můžeme od sebe navzájem naučit? Přeji příjemný poslechKomentujte a sdílejte na:Facebook  Linkedin Instagram TwitterKniha Klikař - Ondřej SlówikVelvyslanectví České Republiky ve Vietnamu Česká restaurace Zubra další  Hoa VienSupport the show (https://www.buymeacoffee.com/epimoniac)
49 minutes | 3 months ago
Iva Polakovičová - Bojovnice srdcem i myslí
Milí přátelé,publikuji zde znovu epizodu skutečně vyjímečné krajanky, Ivy Polakovičové, která minulý týden velmi náhle zemřela v Santiagu de Chile. Iva Polakovičová žila vědou, specificky imunologií a po profesních zkušenostech, které ji zavedli i na prestižní harvardskou univerzitu, se zabývala s kolegy výzkumem brzké detekce žaludečního karcinomu na nejdůležitější chilské univerzitě, Pontificia Universidad Catolica v Santiagu de Chile.Iva hovořila o svých profesionálních začátcích v Chile, o tom jak vnímala pracovní a mezilidské vztahy. Vysvětlovala blíže podstatu žaludečního karcinomu a přibližovala teorii, proč je Chile na vedoucí pozici v této smutné statistice latinské ameriky. Porovnávala akademický i zdravotní systém s tím českým a neopominula zmínit prezentaci oblíbeného českého pokrmu v chilské televizi. Iva doporučila  knihy, které ji pomohly pochopit nejen chilský svět, ale i osobní pojetí slova „úspěch“.Poslechněte si s jakou energií a vášní tato žena žila svůj život.Užijte si poslech.Hasta siempre Iva.Support the show (https://www.buymeacoffee.com/epimoniac)
36 minutes | 4 months ago
Kterak „české ručičky“ krášlily Reykjavík. Aneb cesta za snem islandskou zahradou.
„Dělej vše, co Tě baví, dělej to srdcem, s láskou, vděčností a otevřeností všemu novému. Když to nevzdáš, dokážeš mnoho.“‎Island je pro mě osobně jedna velká neznámá. Ale krajanka, se kterou jsem v tomto povídání podcastu Epimoni-ac hovořila, mě tak nadchla, že tam v budoucnu určitě zamířím.  Zuzana Vondra Krupková je neochvějně optimisticky naladěná krajanka, která dobyla zeleným způsobem hlavní město Reykjavík. Nebojte, nepropaguji zde žádnou politickou stranu. Zuzka je zahradní a krajinná architekta, která se vypracovala až na pozici generální ředitelky hlavního města Islandu. Je tedy zodpovědná za zkrášlování i opečovávání veřejných zahrad a parků. Kromě toho zastává roli projektové managerky zastřešující několik dalších externích projektů.  Co jí ale zavedlo na Island? Jaká jsou pozitiva a negativa života na tomto ostrově? Jaká je tam krajanská komunita a co by doporučila komukoliv, než se rozhodne pro život právě tam?Pojďte si poslechnout povídání mimořádně talentované  krajanky, jejíž životní a profesní nadšení je infekční a na kterou jsou hrdí, nejen, obyvatelé a starosta Reykjavíku. Přeji příjemný poslech 😊Komentujte na: Facebook Linkedin Instagram Twitter   Užitečné odkazy:Velvyslanectví České republiky v Oslu - diplomatická působnost pro Norsko a IslandWebové stránky Zuzky Vondra KrupkovéKrajinní architekti, které má Zuzka ráda: Piet Oudolf Anthony Paul  Erin Banzakein Carolyn Mullet                              Chcete také rozjet svůj podcast? Napište mi, ráda se pokusím pomoci. A máte-li už myšlenku, nápad a hledáte podcastový hosting, určitě mohu doporučit všemi deseti Buzzsprout. Opravdu zjednodušší komplikované koncepty natolik, že je pochopila i má 5 letá dcera. Přihlášte se tímto odkazem a máte možnost získat 20 USD dárkový poukaz Amazonu. V rámci optimizace času, se snažím číst knížky za pochodu. Tedy poslouchání, a kromě různých podcastů hltám audioknihy. Je mnoho portálů, kde je člověk najde, ale pro mě osobně Audible hraje prim. Zkuste jej a můžete si poslechnout dvě audioknihy zdarma. Krom toho, právě tento gigant pomalu, ale jistě otevírá podcastovým tvůrcům. Líbí se vám podcast ? Kupte mi kávu :) Support the show (https://www.buymeacoffee.com/epimoniac)
32 minutes | 4 months ago
About a three-month voyage to freedom, and taking pride in Czechoslovak heritage in Australia.
Tato pilotní epizoda pro potomky Čechoslováků je celá v angličtině. My name is Alena, and in this podcast, I sit down and chat with unique Czech and Slovak compatriots living abroad. I have decided to open up this podcast to descendants of Czechoslovaks who may not speak our languages any longer. Why? Everyone can agree that people relate to each other more through their life or professional stories. And that way sometimes even learn from each other. That is all the more true when one lives abroad. The unspoken bond of familiarity among various groups of different nationalities comes up, especially when living abroad and is real also for the Czechs and Slovaks. Yes, first we tend to blend in wherever we go. Still, there comes a time when most of us start to get homesick. And despite feeling quite happy and settled in our new homes, we tend to seek this familiarity among compatriots. I feel the descendants' personal and professional narratives can offer an unprecedented look into the challenges, failures, and successes of those who emigrated before us, willingly or less so.  It can then bring to the new generations of expats a fresh appreciation of the ingenuity, and grit of their ancestors as well as offer a reservoir of tips for life in their new host country.The first descendant that I had the honour of speaking with on this podcast comes from Canberra, Australia. Andrew Greene is the Australian Broadcasting Corporation, i.e. ABC's Defence Reporter. His Czech grandparents emigrated from Czechoslovakia in the 1950s to Australia and started a new life far away from home.But why did they leave?  What impact did the partial Czech upbringing have on Andrew? How important is it for him to maintain the connection to the land of his grandparents? What are the real similarities and differences between the Czechs and Aussies?  I did enjoy this chat. Andrew proves he's a master of his craft. It is always refreshing and enriching to listen to someone so articulate. But more than that. One can honestly say, two generations of his ancestors did an excellent job at instilling a great appreciation of the Czechoslovak heritage and in the process sparking that way a life long passion. Please enjoy! :)You can comment on the following social media, or drop me an email what did you think. Facebook Linkedin Instagram Twitter Do you know of some exceptional expats, descendants whose intriguing story also made  an impact in their new host country? Let me know. 😊You can find more information about Andrew or follow him here:Australian Broadcasting Corporation ABC Andrew's Facebook and Twitter Support the show (https://www.buymeacoffee.com/epimoniac)
36 minutes | 4 months ago
„Pravde veriť, pravdu žiť a pravdu brániť“ Výjimečná krajanka o životě v Číně, jak ho neznáte.
„Pravde veriť, pravdu žiť a pravdu brániť“ Život v zahraničí obohacuje. O tom nemůže být dlouhá diskuse. Nemluvím o finančním obohacení, ale o zkušenostech, které získáte jak z osobního, tak z profesního hlediska. Pozitivní či negativní. Ty doma prostě nenajdete. Ale je důležité tyto zkušenosti zúročit a snažit se je nějak aplikovat i doma. Dát alespoň něco málo zpět kraji, který nám dal základy a prostor být těmi, kterými jsme nyní. V dnešním globalizovaném světě a digitální roztěkanosti je velmi snadné se ztratit. Ale určitě pomáhá se naučit, jak v něm navigovat s respektem a porozuměním. I o tom mi povídá v této epizodě podcastu Epimoni-ac, CEO společnosti Lefong, PhDr. Lucia Škvareninová M.S.S., která je důkazem motta pocházejícího původně z úst J.W.Goetha: „kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem.“   Mimo jiné, i znalosti ruštiny, čínštiny, afrikánštiny, vystudované politické vědy s diplomacií v Taiwanu jí umožnují souznění, kterého je zapotřebí nejen v obchodních jednáních. Lefong se totiž specializuje se na propojovaní a reprezentovaní obchodních zájmů privátních i státních entit Evropy a Asie. Země, která jí ale učarovala nejvíce je Čína.Proč právě tato země? Jsou nějaká kulturní specifika pro obchod právě tam? Co jí osobně tedy pomáhá se neztratit v dnešní uspěchané době? Lucie nabízí pohled do života, ve kterém se snaží být nejen profesionální spojka mezi kontinenty, ale tak, jako Marco Polo, přináší to nejlepší z inovací do svého rodného kraje. Příjemný poslech. Komentujte na:Facebook Linkedin Instagram Twitter  Pište mi postřehy a doporučení zdeVše o společnosti Lefong Velvyslanectví České Republiky v PekinguVelvyslanectví Slovenska v PekinguDale Carnegie - Jak získávat přátele a působit na lidiLuciina kniha - China´s Modern Geopolitical Strategy America Lucie s prezidentem Edouardem Fritchem při příležitosti připomenutí působnosti Milana R. Štefánika v PolynésiiSupport the show (https://www.buymeacoffee.com/epimoniac)
52 minutes | 5 months ago
„Kanadský svět se smyčcem". Aneb životní cesta mimořádného Rytíře české kultury!
“…Musíte si věřit! Je důležité být čestný sám k sobě a k lidem kolem! Když Vám lidé důvěřují, můžete to dotáhnout daleko…..žádný pesimismus!”Dnešní host podcastu Epimoni-ac je Rytířem české kultury. Dovolím si říct, že toto vysoké státní ocenění udělené Ministerstvem kultury v roce 2017 je jen střípkem v pestrobarevné mozaice osobnosti, kterou bezesporu houslový virtuóz pan profesor Ing. Eduard Vokurka je. Talentovanému inženýrovi elektrotechniky a hudebníkovi v 60. letech ale nepřála tehdejší komunistická garda, a proto přišlo životní rozhodnutí opustit Československo navždy s cílem emigrovat do Kanady. To, co následovalo, představovalo pro pana Eduarda dlouhou zkoušku vytrvalosti a pokory. Dokázal však nejen uspět ve své profesi, ale svým mimořádným pojetím eklektického jazzu si vydobyl pozici nejen v kanadské hudební síni slávy. Takřka 30 let působil jako profesor na Humber College of Applied Arts and Technology v Torontu. Držitel ocenění nejlepší jazzový houslista roku 2006 v Kanadě, či prestižní první houslista olympijského symfonického orchestru OH 2010 ve Vancouveru, pan Eduard hrál i pro pozvané významné osobnosti jako pro prezidenta Václava Havla i prince Edwarda.  Jaký byl tedy onen klíčový moment, který ho donutil k rozhodnutí odejít z Československa,  i přestože byl již úspěšný řídící pracovník? Jak se žilo v Kanadě šedesátých let? Kde se nyní cítí doma? A co by doporučil komukoliv, kdo chce do Kanady?Poslechněte si toto povídání o životě mimořádného krajana, který je úžasným příkladem toho, o čem je i tento podcast.  Schopnost se adaptovat v jakékoliv situaci a v jakékoliv zemi, kterou je nutno spojit s vytrvalostí a vůlí dál jít za svým snem. Přeji příjemný poslech.Facebook Linkedin Instagram Twitter Užitečné odkazy: Velvyslanectví České Republiky Ottawa Generální konzulát České RepublikyToronto Webové stránky Ed Vokurka Ukázky tvorby pana Eduarda Vokurky:Montis Czardas My Way - Z kostela nejsvětější trojice v TorontuSummer Time - Soutěž Senior StarPrestižní pozice  “Concertmaster” v olympijském symfonickém orchestru na OH 2010 ve Vancouveru  Školák Kája Mařík Support the show (https://www.buymeacoffee.com/epimoniac)
22 minutes | 5 months ago
Krása a realita Nového Zélandu očima podnikatelky. Na co se připravit a co ocenit?
Ti, kteří rádi cestují, určitě ze svých itinerářů nemohou vynechat Nový Zéland. Vzdušnou čarou je to z Prahy skoro 17900 km, ale tato malá země představuje velké lákadlo a to nejen pro milovníky trilogie J.R.R. Tolkiena, Pán prstenů. Já sama jsem se v této zemi ocitla v roce 2005 a ze zážitků žiji dodnes. Napadlo mě již tenkrát, jaké by to asi bylo v tomto překrásném kraji žít. Tak jsem se při nynější příležitosti v podcastu Epimoni-ac zeptala jedné z krajanek, která si díky své pilnosti a houževnatosti vytvořila skutečný profesní úspěch. Lenka Rychlá je šumavská rodačka, kterou zaválo na daleký Nový Zéland jedno pracovní odmítnutí. Je majitelkou restaurace The Wine Box Cafe v Aucklandu, kde se  často schází místní Češi i Slováci. Proč si tedy Lenka vybrala zrovna Nový Zéland? Jací jsou Novozélanďané? Jaký je tam zdravotní systém? A na co se připravit, chcete-li tam zkusit štěstí?Lenka povídá o jejích osobních i pracovních zkušenostech daleko od domoviny a dokresluje představu o životě na Novém Zélandu.Přeji příjemný poslechKomentujte, sdílejte na:Facebook Linkedin Instagram TwitterLenky restaurace: The Wine Box CafeOdkazy na Velvyslanectví České Republiky v Canbeře a Honorární konzuláty na Novém ZélanduSupport the show (https://www.buymeacoffee.com/epimoniac)
30 minutes | 6 months ago
„Mimóza“ a láska k umění. Aneb lucemburský život nevšední krajanky.
Lucemburské velkovévodství, respektive Lucemburkové jsou neodlučně historicky spjati s naším krajem. Máte představu, jak se ale žije v této malé ani ne šesti set tisícové zemi? Kolik Čechů a Slováků se tam rozhodlo doposud žít?Adriana Boysová je púchovská rodačka, ze které dýchá láska k umění a ke své rodině. Jak v té osobní, tak v té širší krajanské podobě. Ač má tři dcery, pracuje na Úřadě pro publikaci evropských dokumentací, Publication office of the EU, nachází čas i na organizaci krajanských aktivit. Spolu s přáteli založila krajanský spolek SLUX, Slovaks in Luxembourg a folklorní soubor Sluxačík.  Adriana je ale vášnivá čtenářka a blogerka, která život v Luxu pravidelně mapuje na několika blozích. Ale tento rok se odhodlala k realizaci svého snu a publikovala soubor povídek, který pojmenovala Mimóza. Toto je lehké povídání o nelehkých začátcích v zahraničí, ale především poukazuje na skvělou česko-slovenskou symbiózu v zahraničí, která bezpochyby život mimo domovinu usnadňuje. Ale také o nutnosti ocenit vše, čeho se nám dostává, schopnosti být za to vděčný a tvořit si tak to své osobité „štěstí“.Přeji příjemný poslech Komentujte: Facebook Linkedin Instagram Twitter Velvyslanectví České Republiky Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v BruseliAdrianiny Blogy:https://boysova.blog.sme.sk/ https://audrijeen.blogspot.com/ http://namaterskej.blogspot.com/O divadelním souboru A dostKnihy, které Adriana zmiňuje:Příběh umění - Ernst Hans GomrichTrilogie století - Ken FollettSlavík - Kristin HannahKnižní prvotina Adriana Boysová - MimózaZnáte někoho, kdo chce psát, točit, moderovat, fotit nebo streamovat ještě lépe, než to dělal/a doposud? Tušíte o někom, koho zajímá práce v médiích? Právě jim je určen nábor do redakce Novinářského inkubátoru, který se právě otevírá. Určitě velmi pomůže, když toto pozvání přepošlete začínajícím novinářům a zájemcům o práci v médiích:https://novinarskyinkubator.cz/letni-nabor/Přihlášky se přijímají do 17. srpna 2020. Support the show (https://www.buymeacoffee.com/epimoniac)
28 minutes | 6 months ago
Dubaj, jak ji neznáte aneb neobyčejná plavba krajana za úspěchem ve světě digitálního marketingu.
„…chovej se tak, jak chceš, aby se chovali ostatní k Tobě…“Na téma české či slovenské léto můžete říct cokoliv, jen ne to, že je monotónně fádní. Teplotní výkyvy nejsou už snad ani překvapením. Dokázali byste se ale přizpůsobit teplotám Blízkého východu? Ve Spojených arabským emirátech žije krajan, kterému místní klima naprosto vyhovuje. Ba co víc, život v dynamické metropoli Dubaji si nemůže vynachválit. Lukáš Krejča, který se mnou hovoří v této epizodě podcastu Epimoni-ac, se pohybuje ve světě digitálního marketingu a získal v tomto oboru mnoho zkušeností již na domovské půdě. Rozhodl se ale otestovat své „know-how“ i v zahraničí a to konkrétně právě v Dubaji. Jaké bylo ale jeho překvapení při hledání pozic v jeho sektoru? Jaký je skutečně život v tak multikulturním prostředí?  Na co by se měl člověk připravit, než se vydá na zkušenou právě tam?Lukáš představuje dalšího krajana v zahraničí, který se dokázal adaptovat na výbornou ve své hostitelské zemi. Nejen to. Uspěl takovým způsobem, že si jeho práce všiml i internetový gigant Amazon. Lukáš poté založil své poradenské a vzdělávací firmy Jayid a We Speak Digital, které rezonují pozitivně mezi společnostmi v celém regionu.Přeji příjemný poslechProsím komentujte, hodnoťte, zda se vám povídání líbilo a sdílejte s přáteli 😊  Facebook Linkedin Instagram Twitter Velvyslanectví České Republiky v SAE Firmy Jayid a We Speak Digital Česká restaurace v Ras Al KhaimahKnihy českého chirurga Tomáše Šebka    Support the show (https://www.buymeacoffee.com/epimoniac)
36 minutes | 6 months ago
Respect all. O životě v zahraničí očima velmi úspěšné Slovenky. „Ráj na zemi?“‎ Z Chile trochu jinak.
„…vždyť to je ráj na zemi…“„Někdo to rád horké“ a vařené, někdo syrové, někdo rád kus steaku a Coca-Colu. Někdo je naopak spokojenější bez masa. V těchto preferencích je ale jeden neoddiskutovatelný element, a tím je zdraví.  Zásadní bod, nad kterým se pozastavila i rodačka z Topoľčan, která si se mnou povídá v tomto díle podcastu Epimoni-ac. Alica Reháková se před lety vrhla po hlavě do podnikání v Santiagu de Chile se svou životní misí bezmasé zdravé výživy. Laktózová nesnášenlivost a místní stravovací návyky ji vnukly myšlenku, že je třeba něco změnit. Založila proto firmu MioBio, kde začala prodávat kuchyňský elektrospotřebič Miomat, který si navrhla sama. Její houževnatost, životní i profesní vize založená na respektování všeho živého, jí katapultovala k vrcholům popularity v oblasti zdravé výživy. A to nejen takřka po celém latinskoamerickém kontinentu, ale i v Čechách a Slovensku.Proč se ale vydala do Chile? Jak by srovnala mateřství a rodinný život v Chile s tím na Slovensku? Bylo to náročné založit její společnost? Jak se jí daří v momentální „koronavirové“ době? Co by doporučila lidem, kteří se chtějí vydat do zahraničí a čeho bychom si všichni měli více vážit? Pojďte si poslechnout povídání s krajankou, která poukazuje na to, že je třeba naslouchat svému vnitřnímu přesvědčení více, než „dobře míněným radám“.  Příjemný poslechFacebook Linkedin Instagram TwitterMiobio Chile MioMat SlovenskoMioMat ČeskoBohatý táta, chudý táta - Robert KyosakiSupport the show (https://www.buymeacoffee.com/epimoniac)
41 minutes | 7 months ago
Španělsko, „varhanní dvojčata“ a život mimořádné krajanky na vlnách hudby.
Jak moc je ve vašem životě důležitá hudba? A k jakému žánru inklinujete? Ať už je to jakkoli, pro mnohé z nás je to často prostředek relaxace i inspirace. Mnozí nalézají i hlubší ponor do duše při poslechu vážné hudby, například varhanní klasiky.Tento hudební nástroj se stal osudovým i krajance, která se mnou sdílí příběh v tomto díle podcastu Epimoni-ac. Lucie Guerra Žáková je skutečně výjimečnou ženou, varhanicí, cembalistkou, ze které čiší vášeň pro svou profesi a vše s tím spojené. Vypráví mi o svém dětství v rodném domě Bedřicha Smetany v Litomyšli, o svých hudebních začátcích a také o významných milnících na osobní i hudebně profesní cestě. Popisuje mi, jak se jí nyní žije ve Španělsku po boku rovněž velmi úspěšného varhaníka Carlose Artura Guerra v krásném středověkém městě Cuenca, které se pyšní unikátními varhanami, tzv.dvojčaty, v místní katedrále.Lucie koncertuje po celém světě a také premiéruje často varhanní tvorbu skladatele Petra Ebena, jako například skladbu Labyrint světa a ráj srdce s textem Jana Amose Komenského. Jak se zrodila takováto vášeň pro tento mechanicky nejsložitější hudební nástroj a proč za to bizarně vděčí i komunismu? Jak velké odhodlání je zapotřebí k dosažení určitého úspěchu ve vážné hudbě, především v zahraničí? A jak relaxují profesionální hudebníci? Za nápad zpovídat následující krajanku chci poděkovat nadšené předsedkyni České školy v Madridu Eleně Bartošové. Přeji příjemný poslech Katedrála v Cuence a program cyklu koncertů, který umělečtí ředitelé cyklu Lucie a její manžel Carlos Arturo Guerra navrhli v letošním roce.Základní škola v LitomyšliAkademii múzických umění v Praze  Hochschule für Musik und Theater v Hamburku CNSMD Paříž   a CESMD Toulouse  Zmíněné osobnosti:Giedrė Lukšaitė-Mrázková  Michel Bouvard Olivier Latry Youtube Lucie Žákové Facebook Lucie ŽákovéWebová stránka Lucie Žákové Support the show (https://www.buymeacoffee.com/epimoniac)
33 minutes | 7 months ago
Život Down under. Jak se dělá český úspěch u protinožců aneb „hýbání nábytkem“ trochu jinak.
Asi víte, že jedna z nejpočetnějších českých komunit v zahraničí je v Austrálii. Ale víte, že tento rok je právě rokem Česka na tomto vzdáleném kontinentu?  Více se dozvíte na stránce 2020 The year of Czechia in Australia.Jednou z krajanek v Austrálii, se kterou jsem měla čest hovořit, je i Alena Skočilasová.  Životní příběh této velmi sympatické mladé ženy je rovněž jakýmsi připomenutím. A to, že i setkání s různými lidmi na našich cestách, jakkoli krátká, nám mohou přímo či nepřímo změnit život. Jedno malé doporučení, které si vyslechla Alena před více než 20 lety v Anglii, ji dovedlo až do australské Canberry, kde pracovala  v českých diplomatických službách.  Život na jižní polokouli ji ale okouzlil natolik, že se rozhodla zůstat. V roce 2011 založila firmu The Property Stylists Canberra, která se během několika let stala jednou z největších a nejvyhledávanějších „top-end“ firem‎ interiérového návrhářství.Jaké to je podnikat v Austrálii? Jací jsou Australané z profesního hlediska a jak nás vnímají? Co by doporučila každému, kdo má zájem zkusit své štěstí v Austrálii? Nabízím vám velmi neformální povídání s jmenovkyní, jejíž popis života „Down Under“ nejen informuje a dokresluje možná zažitá klišé o Austrálii, ale věřím, že i pobaví. Přeji příjemný poslechJako vždy komentujte na:Facebook Linkedin Instagram TwitterGenerální konzulát České republiky Sydney Velvyslanectví České republiky v Canbeře  Československo-Australská associace Canberry a okolí, Inc., Australie. Česká škola Canberra2020 Rok Česka v Austrálii / Czechia in Australia  Terry Pratchett - Poslední kontinentSedmilhářky (Big little lies) Liane Moriarty Support the show (https://www.buymeacoffee.com/epimoniac)
39 minutes | 7 months ago
Lidskost, úcta, pokora. Aneb jedinečná krajanka a neutuchající snaha pomáhat.
Když se řekne životní poslání, každému z nás se vybaví něco jiného. Ve světě zdravotníků to většinou znamená přání pomáhat druhým udržet si zdraví. Někteří tuto touhu pomáhat posunou o několik stupňů dál a odcestují do končin, do kterých by se nevydal jen tak někdo.Enni Enisa Hadžimustafič Džeková je výborný příklad toho, jak se zkušenosti z dětství otisknou do budoucích rozhodnutí v dospělosti. Zdravotní sestra, která se vrhla po hlavě do práce pro mezinárodní humanitární organizace, působila v zemích jako je například Súdán, Sierra Leone, Uganda, Eritrea a nyní působí v Keni.Co přivedlo Enni k rozhodnutí pracovat v leckdy velmi neutěšených podmínkách? Na jakém principu humanitární organizace fungují? Která mise ji nejvíce ovlivnila?  Co mít na paměti, chcete-li také zkusit pracovat pro některou z těchto organizací?Rozhovor s touto neobyčejnou ženou mi dal více než informaci o životě mimo rodnou zem. Ukázal mi, jak moc důležité je zachovat si lidskost, úctu a pokoru. A to obzvláště v situacích, kde se zdá, že tyto vlastnosti ztrácejí opodstatnění. Přeji vám příjemný poslech Komentujte na: Facebook Linkedin Instagram Twitter Velvyslanectví České Republiky v Nairobi, Keňa  Člověk v tísni Lékaři bez hranic Lékaři světaBihar yogaSupport the show (https://www.buymeacoffee.com/epimoniac)
25 minutes | 7 months ago
Jak se dělá úspěch českého 3D animátora v Hollywoodu? Aneb cesta za kalifornským sluncem.
Určitě mnoho z Vás vidělo alespoň některé z filmů, jako je Harry Potter, X-men či Den nezávislosti. Jsou to filmy hollywoodské produkce plné jedinečných 3D efektů a animací, za nimiž stojí i dnešní host. Ale dostat se mezi špičkové animátory, kteří jsou vyhledáváni filmovými společnostmi, není tak jednoduché.  Je to snadné se stát animátorem? Miro Skandera je krajan, kterému se podařilo proniknout právě do tohoto světa v kalifornském Los Angeles. V tomto díle krajanského podcastu Epimoni-ac, mi rozkrývá tajemství svých začátků. Ptám se ho na to, jaké byly jeho první kroky v USA, v čem tedy přesně spočívá práce animátora a co by doporučil těm, kteří by se rádi vydali obdobným směrem.Věřím, že toto povídání osloví jak ty, kterým svět speciálních efektů není cizí, ale i všechny ty, které dokáže zahřát, že i v této sféře nás ve světě, vědomě či nevědomě, reprezentuje velmi šikovný krajan.Přeji příjemný poslech.Užitečné odkazy:Velvyslanectví České Republiky v Los AngelesFilmy, na kterých Miro pracoval IMDB Demo reelsUkázky na VimeoFotograficke snimky Knihy:Motýlek- Henri CharrièreQuo Vadis - Henryk SienkiewiczRaving Arizona - Shaun Attwood  Softwarové programy zmíněné Mirou:Maya software Unreal software Adobe after effects software Nuke softwareHalon Entertainment Support the show (https://www.buymeacoffee.com/epimoniac)
COMPANY
About us Careers Stitcher Blog Help
AFFILIATES
Partner Portal Advertisers Podswag
Privacy Policy Terms of Service Do Not Sell My Personal Information
© Stitcher 2020