stitcherLogoCreated with Sketch.
Get Premium Download App
Listen
Discover
Premium
Shows
Likes
Merch

Listen Now

Discover Premium Shows Likes

eduson

100 Episodes

11 minutes | Jun 6, 2023
O tajnikach badań dopplerowskich. Aliasing.
Aliasing to zjawisko, które zna każdy ultrasonografista próbujący swoich sił w badaniach dopplerowskich. Ale przyznajmy się sami przed sobą, czy rzeczywiście rozumiemy, jak powstaje ten "kolorowy szum" w świetle obrazowanego naczynia i o czym informuje osobę wykonującą badanie...
12 minutes | May 31, 2023
O tajnikach badań dopplerowskich. Wall filter i gain.
Włączamy kolorowego dopplera, ustawiamy bramkę dopplerowską, poprawnie dobieramy wartości PRF i... nadal nie widzimy przepływu w naczyniu, choć przecież on tam jest! W takiej sytuacji, zamiast rzucać głowicą i wybierać się na wycieczkę w Bieszczady, warto posłuchać o kolejnych ważnych ustawieniach dopplerowskich: WF (ang. Wall Filter), wzmocnieniu (ang. gain) i pochyleniu bramki dopplerowskiej.
12 minutes | May 23, 2023
O tajnikach badań dopplerowskich. PRF i scale.
Regulacja wartości PRF jest jedną z najczęściej używanych opcji optymalizacji obrazu dopplerowskiego. Bo też bez odpowiedniej regulacji częstotliwości powtarzania impulsów (ang. pulse repetition frequency, PRF) nie uda się nam badaniem dopplerowskim poprawnie zobrazować naczyń krwionośnych o różnej prędkości przepływu krwi. Tylko dlaczego, regulując wartości PRF, na ekranie aparatu usg widzimy zmieniające się wartości w cm/s? I jak poprawnie ustawić PRF, żeby pozbyć się zjawiska aliasingu?
13 minutes | May 16, 2023
O tajnikach badań dopplerowskich. Bramka dopplerowska.
W piłce nożnej bramki są dwie. W badaniu dopplerowskim bramka jest tylko jedna, ale przynajmniej możemy zmieniać jej wielkość i lokalizację, a to zdecydowanie ułatwia trafienie do celu, czyli uwidocznienie przepływu w naczyniu krwionośnym. I właśnie o bramce dopplerowskiej oraz innych elementach, które widać na monitorze aparatu usg po włączeniu opcji kolorowego dopplera, rozmawiamy w kolejnym odcinku naszego podcastu ;)
13 minutes | May 9, 2023
O tajnikach badań dopplerowskich. Czym się różnią: doppler kolorowy, spektralny i mocy?
Doppler kolorowy, spektralny i mocy - te trzy opcje badań dopplerowskich zawiera większość współczesnych aparatów usg. Jakie są między nimi zasadnicze różnice? Którą opcję wykorzystamy do oceny prędkości przepływu w naczyniach, a która będzie najlepszym wyborem do oceny wzorca unaczynienia zmiany ogniskowej w tarczycy?
9 minutes | Apr 25, 2023
O tajnikach badań dopplerowskich. Wstęp.
Badanie dopplerowskie, choć wielu z nas wciąż kojarzy się z trudnym i wysokospecjalistycznym badaniem, jest dziś nieodłączną częścią każdego badania ultrasonograficznego. Dlatego też w kolejnych odcinkach naszych podcastów odczarujemy magię tego badania i krok po kroku omówimy podstawy dopplerowskiej oceny przepływów naczyniowych. 
12 minutes | Apr 19, 2023
O tajnikach obsługi aparatu usg. Archiwizacja obrazów.
Jeśli prawdą jest, że każdy lekarz to artysta, to ultrasonografistom najbliżej jest do sztuki filmowej ;) Jak w pamięci aparatu usg zapisać uzyskane obrazy i pętle filmowe zmian, które znaleźliśmy u naszych pacjentów? Na co warto zwrócić uwagę, gdy zapisane obrazy będziemy chcieli udostępnić innemu lekarzowi celem konsultacji? 
15 minutes | Apr 5, 2023
O tajnikach obsługi aparatu usg. Moc akustyczna.
Co wspólnego ma regulacja mocy akustycznej (ang. power output) w aparacie ultrasonograficznym z głośnością muzyki, która wydobywa się głośników? Jak zmiana mocy akustycznej wpływa na jakość obrazu usg? I o czym, podczas wykonywania badania usg, informuje nas wartość indeksu mechanicznego oraz termicznego?
11 minutes | Mar 29, 2023
O tajnikach obsługi aparatu usg. Persystencja.
Są w naszych aparatach funkcje optymalizacji obrazu, z których nie korzystamy, bo nawet nie rozumiemy, co kryje się za ich nazwą. Chyba najlepszym przykładem jest tu persystencja...
11 minutes | Mar 22, 2023
O tajnikach obsługi aparatu usg. Redukcja szumu.
Z ziarnem lub bez… Każdy z nas lubi nieco inny obraz usg, a o gustach podobno nie należy dyskutować. Warto za to porozmawiać, dlaczego na ekranie aparatu usg pojawia się szum i co zrobić, gdy nawet pasjonatom „ziarna” nadmiar szumu zaczyna utrudniać badanie?
13 minutes | Mar 15, 2023
O tajnikach obsługi aparatu usg. Obrazowanie złożone przestrzennie.
Co stanie się z obrazem ultrasonograficznym na ekranie aparatu usg, jeśli fale ultradźwiękowe wyślemy z głowicy nie tylko "do przodu", czyli prostopadle względem czoła głowicy, ale też pozwolimy wiązce ultradźwiękowej "pochylić" się nieco na prawo i lewo? Czy takie "krzyżowe obrazowanie" badanych struktur poprawi jakość uzyskanego obrazu?  
10 minutes | Mar 8, 2023
O tajnikach obsługi aparatu usg. Obrazowanie harmoniczne.
Wewnętrzna harmonia pomaga zachować spokój nawet wtedy, gdy jakość obrazu usg pozostawia wiele do życzenia, a artefakty przesłaniają to, czego szukamy. Tym z nas, którzy czują jej niedosyt, zalecamy skorzystanie z opcji obrazowania harmonicznego. Wszystko stanie się wyraźniejsze, przynajmniej na ekranie aparatu usg...
12 minutes | Mar 1, 2023
O tajnikach obsługi aparatu usg. Presety i dynamika kontrastu.
Cena aparatu usg nie zawsze przekłada się na wysoką jakość obrazowania. Bywa, że to właśnie na tańszym, pozornie gorszym aparacie usg, będziemy mieli lepszy obraz. Bo bardzo często jakość obrazowania zależy od naszych chęci i umiejętności optymalizacji obrazu usg, wykorzystując funkcje, które już posiada nasz niedrogi aparat ultrasonograficzny.
11 minutes | Feb 22, 2023
O tajnikach obsługi aparatu usg. Częstotliwość i rozdzielczość.
Dlaczego podczas badania usg warto dynamicznie zmieniać częstotliwość fali dźwiękowej wysyłanej przez głowicę ? Jaką częstotliwość wybrać, by lepiej widzieć głębsze struktury, a jaką do obrazowania struktur położonych powierzchownie? Czym różni się rozdzielczość osiowa od poprzecznej i co wspólnego ma z tym wszystkim ogniskowanie fali dźwiękowej?
16 minutes | Feb 15, 2023
O tajnikach obsługi aparatu usg. Głębokość i powiększenie.
Nikogo nie dziwi, że program prania dobieramy do tkanin, które chcemy wyprać. Podobnie jest podczas badania usg - obraz na ekranie aparatu usg musi być aktywnie "dostrajany" do narządów, które oceniamy. Dotyczy to również funkcji, które są związane z regulowaniem głębokości (depth) obrazu oraz jego powiększeniem (zoom). 
20 minutes | Feb 8, 2023
O tajnikach obsługi aparatu usg. Wzmocnienie i suwaki TGC.
Jaśniej, a może ciemniej? Jak odpowiednio dobrać wzmocnienie (ang. gain) na ekranie aparatu usg. Czy wystarczy ustawić właściwe wzmocnienie na początku badania, czy też musimy co chwila kręcić tym pokrętłem? I po co nam suwaki TGC?
10 minutes | Feb 1, 2023
O tajnikach obsługi aparatu usg - wstęp
Rozpoczynamy nowy cykl naszych podcastów. Tym razem zmierzymy się z obsługą aparatów usg. Porozmawiamy o tym, do czego służą różne guziki i suwaki w aparatach usg. I wspólnie poznamy funkcje optymalizacji obrazu, które warto wykorzystać podczas obrazowania ultrasonograficznego.
7 minutes | Jan 25, 2023
HiT - odcinek 16. Polski wkład w rozwój ultrasonografii
Przyglądając się historii rozwoju światowej ultrasonografii, nie powinniśmy zbyt pochopnie pomijać polskiego wkładu w rozwój tej fantastycznej metody diagnostycznej. A jest się czym chwalić! Bo to właśnie w Polsce powstał jeden z pierwszych na świecie ultrasonografów.   Scenariusz i reżyseria: Tomasz Batko i Mateusz Kosiak  Muzyka: Chopin, Polonaise in A flat major 'Heroique', Op. 53. Paul Pitman Udźwiękowienie: Studio eduson.pl Głosów użyczyli: Tomasz Batko i Mateusz Kosiak   
10 minutes | Jan 18, 2023
HiT - odcinek 15. Od pionierów usg do pierwszych towarzystw naukowych
Już w połowie lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku ultrasonografia zaczęła skupiać wokół siebie lekarzy różnych specjalizacji. A to owocowało powstawaniem kolejnych towarzystw naukowych, które łączyły lekarzy oraz naukowców zafascynowanych  diagnostycznym i terapeutycznym potencjałem ukrytym w ultradźwiękach.   Scenariusz i reżyseria: Tomasz Batko i Mateusz Kosiak  Muzyka: Goldberg Variations, BWV 988 - 26 - Variatio 25 a 2 Clav. Udźwiękowienie: Studio eduson.pl Głosów użyczyli: Tomasz Batko i Mateusz Kosiak 
8 minutes | Jan 11, 2023
HiT - odcinek 14. Kretz i Kratochwil - od drucianych koszy do ultrasonografii 4D
Bez współpracy świata nauki i świata przemysłu nie byłoby dzisiejszych aparatów usg. A firmy, które dziś kojarzą się nam z nowymi technikami obrazowania ultrasonograficznego, być może nadal zajmowałyby się produkcją wysokiej jakości drucianych koszy na ziemniaki…   Scenariusz i reżyseria: Tomasz Batko i Mateusz Kosiak  Muzyka: Beethoven: Violin Concerto in D major, Op. 61 - II. Larghetto Udźwiękowienie: Studio eduson.pl Głosów użyczyli: Tomasz Batko i Mateusz Kosiak 
COMPANY
About us Careers Stitcher Blog Help
AFFILIATES
Partner Portal Advertisers Podswag Stitcher Studios
Privacy Policy Terms of Service Your Privacy Choices
© Stitcher 2023