stitcherLogoCreated with Sketch.
Get Premium Download App
Listen
Discover
Premium
Shows
Likes
Merch

Listen Now

Discover Premium Shows Likes

Audycje Kulturalne

1037 Episodes

10 minutes | Feb 6, 2023
Jerzy Skolimowski – „IO” nominowany do Oscara
Jerzy Skolimowski, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych, pisarz, scenarzysta, malarz i aktor ma szansę na zdobycie Oscara za film „IO”. Wcześniej obraz został wyróżniony 9 nagrodami, m.in… Czytaj dalej Artykuł Jerzy Skolimowski – „IO” nominowany do Oscara pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.
17 minutes | Feb 5, 2023
Architektura jest punktem wyjścia wielu tematów. O Archi-przygodach i edukacji architektonicznej
Przed nami siódma odsłona programu Archi-przygody! Dzięki scenariuszom zajęć, przygotowywanym przez Narodowe Centrum Kultury, edukacja architektoniczna dociera do najmłodszych. W podcaście rozmawiamy o tym, dlaczego warto rozwijać wrażliwość na architekturę już w latach dziecięcych.… Czytaj dalej Artykuł Architektura jest punktem wyjścia wielu tematów. O Archi-przygodach i edukacji architektonicznej pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.
17 minutes | Feb 4, 2023
Nieznane zdjęcia z powstania w getcie warszawskim odnalezione po 80 latach
Po blisko 80 latach, w grudniu 2022 roku w rodzinnych zbiorach Zbigniewa Leszka Grzywaczewskiego zostały odnalezione oryginalne klisze fotograficzne z powstania w getcie warszawskim. Są to zdjęcia unikatowe w skali światowej.… Czytaj dalej Artykuł Nieznane zdjęcia z powstania w getcie warszawskim odnalezione po 80 latach pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.
24 minutes | Feb 3, 2023
Konopnicka – raz jeszcze
„Właściwie Konopnicka jest dalej nieznana” – mówi w podcaście prof. Maria Jolanta Olszewska. Pod jej redakcją ukazała się właśnie monografia poświęcona autorce „Dymu”. Zbiór 22 esejów i artykułów badaczy przyglądających się różnorodnym aspektom twórczości Konopnickiej wydano w serii Jubileusze Narodowego Centrum Kultury.… Czytaj dalej Artykuł Konopnicka – raz jeszcze pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.
20 minutes | Feb 2, 2023
„Zamieszkiwanie świata” Mirona Białoszewskiego
„Dom poety. Eseje o twórczości Mirona Białoszewskiego” to teksty wybitnych znawców literatury, które przybliżają i pozwalają odkryć świat w jakim mieszkał, tworzył i „zagnieżdżał się” poeta.… Czytaj dalej Artykuł „Zamieszkiwanie świata” Mirona Białoszewskiego pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.
23 minutes | Feb 1, 2023
Abecadło Kordegardy – „R jak renowacja”
„Pamiętam, że na jednym z wykładów (…) w ramach zjazdu UNESCO (…) znany hiszpański konserwator sztuki współczesnej, na jednym slajdzie pokazywał nam dwa zdjęcia – Panteon i zamek w Disneylandzie.… Czytaj dalej Artykuł Abecadło Kordegardy – „R jak renowacja” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.
19 minutes | Jan 31, 2023
Kim jest Bestia? Filmowa odsłona Polskiego Teatru Tańca
Bestia jest szóstą produkcją Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu. Czarno-biała historia opowiadana przez tancerzy bez użycia słów dotyka uniwersalnych wartości i skłania do pytania o to, kogo i co w dzisiejszym świecie można uznać za tytułową bestię.… Czytaj dalej Artykuł Kim jest Bestia? Filmowa odsłona Polskiego Teatru Tańca pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.
14 minutes | Jan 29, 2023
Ilustrator cudzych marzeń w Teatrze Baj
Niezwykły świat Ludzieńków można oglądać w Teatrze Baj w Warszawie, czyli w najstarszym teatrze lalkowym w Polsce. To bohaterowie twórczości Dariusza Twardocha, który zainspirowany poezją Bolesława Leśmiana, przez całe życie malował obrazy opowiadające o przygodach tej pary.… Czytaj dalej Artykuł Ilustrator cudzych marzeń w Teatrze Baj pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.
20 minutes | Jan 27, 2023
„Ludzie czują, kiedy się ich kocha” – Irina Bogdanovich o chórze i chóralistyce
Irina Bogdanovich od ponad dwudziestu lat kieruje Chórem Uniwersytetu Warszawskiego, który w tym sezonie artystycznym świętuje swoje stulecie. W podcaście rozmawiamy z nią o pracy dyrygenta, relacjach i współpracy, na której opiera się funkcjonowanie chóru.… Czytaj dalej Artykuł „Ludzie czują, kiedy się ich kocha” – Irina Bogdanovich o chórze i chóralistyce pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.
19 minutes | Jan 26, 2023
Witkacy, Żeleński, Conrad i Malinowski po raz pierwszy razem na ekranie
„Niebezpieczni dżentelmeni” to fabularny debiut Macieja Kawalskiego, wyróżniony Nagrodą Publiczności za najlepszy film Warszawskiego Festiwalu Filmowego. To komedia kryminalna opowiadająca o spotkaniu w Zakopanem czterech wybitnych postaci kultury: Josepha Conrada, Tadeusza Boya Żeleńskiego, Witkacego oraz Bronisława Malinowskiego.… Czytaj dalej Artykuł Witkacy, Żeleński, Conrad i Malinowski po raz pierwszy razem na ekranie pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.
26 minutes | Jan 23, 2023
Śladami „Noblisty z Wrzeszcza”, czyli spacery szlakiem Güntera Grassa
Dzięki publikacji „Wędrówki z Günterem Grassem. Literacka kartografia miasta”, Gdańsk można odkrywać z zupełnie nowej perspektywy. Dziewięć tras opracowanych przez „grassologów” pozwala podążać śladami artysty, a także odkrywać dialog, jaki z jego twórczością prowadzą współcześni pisarze związani z Gdańskiem.… Czytaj dalej Artykuł Śladami „Noblisty z Wrzeszcza”, czyli spacery szlakiem Güntera Grassa pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.
21 minutes | Jan 21, 2023
Wielowymiarowy świat Małgorzaty Mirgi-Tas
W Międzynarodowym Centrum Kultury do 5 marca możemy oglądać wystawę „Wędrujące obrazy”. To szeroki wybór prac artystki uznawanej za najważniejszą przedstawicielkę romskiej sztuki współczesnej. Mirga-Tas korzysta z wielu unikatowych technik, by opowiadać o romskiej kulturze, tradycji, ale także bolesnej historii.… Czytaj dalej Artykuł Wielowymiarowy świat Małgorzaty Mirgi-Tas pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.
18 minutes | Jan 20, 2023
Tomasz Stańko – włóczęga jazzu
Z okazji przypadających w 2022 roku 80. urodzin Tomasza Stańki, w grudniu odbyła się premiera „Wooden music” – albumu, który przez pół wieku leżał w archiwach Radia Bremen.… Czytaj dalej Artykuł Tomasz Stańko – włóczęga jazzu pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.
20 minutes | Jan 19, 2023
Niepodległość – radość wspólnego świętowania
Właśnie zakończył się sześcioletni program obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości i odbudowy państwowości. Przez ostatnie lata w Narodowym Centrum Kultury zrealizowano projekty zapraszające do świętowania niepodległości przedstawicieli wszystkich pokoleń.… Czytaj dalej Artykuł Niepodległość – radość wspólnego świętowania pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.
11 minutes | Jan 18, 2023
„Powstanie Styczniowe. Droga do niepodległości” – wystawa w Kordegardzie
Było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym, zrywem przeciwko Imperium Rosyjskiemu dysponującemu najliczniejszą wówczas armią lądową. Według szacunków, wzięło w nim udział 200 tys.… Czytaj dalej Artykuł „Powstanie Styczniowe. Droga do niepodległości” – wystawa w Kordegardzie pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.
16 minutes | Jan 17, 2023
„Nie poetyzować poezji”. Piosenki Ewy Demarczyk w Teatrze Współczesnym w Warszawie
Najnowsza propozycja stołecznego teatru to spotkanie z twórczością Ewy Demarczyk. „Z ręką na gardle” jest muzycznym spektaklem, w którym z piosenkami legendarnego Czarnego Anioła zmierzyli się młodzi aktorzy, będący u progu swojej scenicznej kariery.… Czytaj dalej Artykuł „Nie poetyzować poezji”. Piosenki Ewy Demarczyk w Teatrze Współczesnym w Warszawie pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.
14 minutes | Jan 15, 2023
„Sięgnij, nastaw, przewiń, słuchaj” – o fonografii w kwartalniku „Kultura Współczesna”
Przedostatni numer kwartalnika „Kultura Współczesna” został zatytułowany „Formotwórcze aspekty fonografii”. Jego autorzy zastanawiają się nad znaczeniem fizycznych nośników dźwięku, standardami wydawniczymi i pozamuzycznymi wrażeniami związanymi z odbiorem dzieł muzycznych.… Czytaj dalej Artykuł „Sięgnij, nastaw, przewiń, słuchaj” – o fonografii w kwartalniku „Kultura Współczesna” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.
14 minutes | Jan 13, 2023
„W garderobie Ćwikły”: z wizytą u legendy polskiego aktorstwa
Mieczysława Ćwiklińska jest bohaterką najnowszej wystawy w Instytucie Teatralnym. Ekspozycję można ją oglądać już od 13 stycznia w Galerii Jednego Przedmiotu. Oglądając pamiątki po wielkiej gwieździe polskiej sceny, można tam również lepiej poznać jej barwny życiorys.… Czytaj dalej Artykuł „W garderobie Ćwikły”: z wizytą u legendy polskiego aktorstwa pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.
16 minutes | Jan 11, 2023
Banknoty, rzeźby, puszki po kakao, czyli muzealny świat międzywojnia
Książka „Detefon, radion, vis. Muzealne historie o II Rzeczpospolitej” to kilkadziesiąt artykułów o oryginalnych obiektach sprzed ok. 100 lat, które wciąż można znaleźć w polskich muzeach.… Czytaj dalej Artykuł Banknoty, rzeźby, puszki po kakao, czyli muzealny świat międzywojnia pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.
18 minutes | Jan 7, 2023
Jerzy Nowosielski. Setna rocznica urodzin artysty
Urodzony 7 stycznia 1923 roku Jerzy Nowosielski pozostaje jednym z najważniejszych współczesnych malarzy. Rysownik, scenograf, pedagog, filozof, teolog prawosławny, jeden z najwybitniejszych malarzy ikon. Rok 2023 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Jerzego Nowosielskiego.… Czytaj dalej Artykuł Jerzy Nowosielski. Setna rocznica urodzin artysty pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.
COMPANY
About us Careers Stitcher Blog Help
AFFILIATES
Partner Portal Advertisers Podswag Stitcher Originals
Privacy Policy Terms of Service Your Privacy Choices
© Stitcher 2023