stitcherLogoCreated with Sketch.
Get Premium Download App
Listen
Discover
Premium
Shows
Likes

Listen Now

Discover Premium Shows Likes

Animalsi | Czwórka

124 Episodes

35 minutes | Jul 1, 2022
Dinozaur w szpitalu, czyli na co chorowały gady sprzed milionów lat?
Gruźlica sprzed milionów lat, choroby metaboliczne, czy złamania. To sprawy, wokół których również i nasze życie cały czas krąży. Choroby te znane są od bardzo dawna, i jak się okazuje, były również obecne kilkaset milionów lat temu! Jakie problemy trapiły świat wielkich gadów, które rządziły wówczas światem? Na to pytanie odpowiedź zna dr Tomasz Szczygielski z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk, z którym rozmawiał Kacper Kowalczyk.
17 minutes | May 23, 2022
​Bambinizacja
To zjawisko, które obserwujemy od lat w społeczeństwie. Polega na przypisywaniu ludzkich cech zwierzętom, takich jak: bezbronność, dobro, niewinność i wiele, wiele innych. Pokłosiem tego są akcje mające na celu pomoc naszym braciom mniejszym, a tak naprawdę niosące za sobą daleko idące konsekwencje dla środowiska naturalnego. Jakie? O tym Kacper Kowalczyk rozmawiał z dr Jagną Kudłą​
30 minutes | Apr 27, 2022
Królik demolka
Króliki stają się coraz bardziej popularnymi zwierzętami domowymi. Niektórzy traktują je jako substytut psa czy kota a są to zupełnie inne zwierzęta, o czym wielu z nas zapomina. Mają swoje specjalne wymagania. Jakie? O tym z Magdaleną Supińską lekarką weterynarii rozmawiał Kacper Kowalczyk.
40 minutes | Apr 7, 2022
Małe ptaki, wielkie problemy!
Papużki, kanarki i amadyny, czyli małe ptaki w Twoim domu! Co widzą ci, którzy mieszkają razem z ptakami? Jak zacząć swoją przygodę z tymi zwierzętami? Dlaczego znalazły się w naszych domach? Z tego trio chociażby kanarki trafiły pod ludzkie strzechy już w XV wieku, a rozkwit ich hodowli przypadał na wiek XVII i XVIII. Z kolei małe papugi oraz amadyny, zaliczane do grupy astryldów, to powiew świeżości, bowiem dopiero od kilkudziesięciu lat możemy podziwiać je w domowych hodowlach. O tych ptakach razem z lek. wet. Ines Szotowską rozmawia Kacper Kowalczyk.
25 minutes | Mar 26, 2022
Monitoring wędrówek ptaków
Konflikty zbrojne zawsze wpływają na życie zwierząt a zwłaszcza na wędrówki ptaków. Tocząca się obecnie w Ukrainie wojna, będzie miała znaczenia dla naszych pierzastych sąsiadów. Jak pokazały dotychczasowe doświadczenia, w wielu miejscach na świecie, paradoksalnie, okres konfliktów między ludźmi był dobrym czasem dla populacji wielu gatunków. Jak będzie w tym przypadku? Kacper Kowalczyk razem z prof. Piotrem Tryjanowskim z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu spróbują wyjaśnić, co może się zdarzyć.
24 minutes | Feb 21, 2022
Specjalne diety weterynaryjne
Dieta nerkowa, dieta jelitowa, dieta wątrobowa... Opiekun zwierzęcia słyszy te nazwy i właściwie nie wie, z czym tak naprawdę ma do czynienia. Właśnie dlatego, tym razem wspólnie z naszym gościem spróbujemy wyjaśnić, na czym polegają tzw. specjalne diety weterynaryjne. Kacper Kowalczyk rozmawiał ze specjalistką żywienia klinicznego dr Sybillą Berwid Wójtowicz.
19 minutes | Jan 31, 2022
Co, gdy nasi bracia mniejsi odchodzą...?
Nasi bracia mniejsi, podobnie jak ludzie, odchodzą od nas i niestety, bardzo trudno nam się z tym pogodzić. Zachowania zwierząt w momencie odejścia są bardzo różne, ale u ludzi wywołują jedną reakcję: pęknięte serce. Naszych podopiecznych obdarzamy silnym uczuciem i opłakujemy z dużą intensywnością.  Jak sobie radzić po takiej stracie? Czy można odczuwać żałobę po odejściu ukochanego psa lub kota? O tym Kacper Kowalczyk rozmawiał z Marią Zaczek - lekarką weterynarii.
28 minutes | Jan 27, 2022
Papuga jest tym, co je...
Słonecznik, orzechy, proso - to najczęściej przewijające się w rozmowach z opiekunami papug o diecie ich podopiecznych rośliny. W niewielkich ilościach ich obecność w papuzim menu jest nawet pożądana. Niestety jako ludzie mamy skłonność do przesady i jak widzimy, że nasza papuga zjada z chęcią podany jej pokarm, wówczas zaczynamy serwować go więcej i więcej. A im więcej słonecznika, orzechów czy prosa, w tym większe problemy pakujemy naszego ptaka. O tym, jak żywić papugi Kacper Kowalczyk rozmawiał z papuzią behawiorystką Joanną Karocką.
18 minutes | Jan 5, 2022
Radosne zwierzaków prezenty
Zwierzęta odczuwają radość z prezentów! I niekoniecznie zachowują się w tym przypadku wyłącznie instynktownie. Prezenty wzbudzają w nich pozytywne emocje. Nasi bracia mniejsi czerpią przyjemność z jedzenia, zabawek i niekoniecznie stoi za tym zaspokojenie potrzeb fizjologicznych, czyli ujarzmienie głodu bądź popędu seksualnego. Przyjemność jest tutaj przekuwana w radość z zupełnie bezinteresownych pobudek. Na ten temat Kacper Kowalczyk rozmawiał z dr Jagną Kudłą.
30 minutes | Dec 23, 2021
Kocie smaki
Koty to stworzenia z kosmosu. Ktoś kiedyś tak powiedział, i nie trudno się z tym nie zgodzić, bo faktycznie w wielu aspektach życia są zupełnie różne od pozostałych zwierząt. Także w kwestiach żywienia drapieżniki te mają nieco inne wymagania niż na przykład psy. Kacper Kowalczyk rozmawiał z dietetyczką Agnieszką Cholewiak Góralczyk, która jest autorką książki kucharskiej z przepisami dla kotów 
16 minutes | Dec 20, 2021
Aby zostać milionerem kup konia!
Jeździectwo sposobem na całe życie! Konie to bardzo szlachetne i odważne zwierzęta. Przynajmniej tak nam się wydaje. Są duże, silne, wcześniej pracowały z nami w polu i przy obsłudze gospodarstw rolnych. Obecnie są raczej zwierzętami towarzyszącymi, chociaż nadal widnieją w rejestrach prawnych pod kategorią "gospodarskie". Aby móc z nimi współżyć, trzeba potrafić "dogadać" się z końmi. Jak to zrobić? O tym Kacper Kowalczyk rozmawiał z Anną Bajko.
24 minutes | Dec 9, 2021
Pająki, jaszczurki i węże - pasażerowie na gapę
Niekiedy, rozpakowując swoje wakacyjne bagaże, spotykamy w naszych walizkach niespodziewanych gości. Małe jaszczurki, węże, czy pająki to tylko trzy przykłady pasażerów na gapę, którzy przemierzają z nami pół świata, by znaleźć się w naszym kraju. Nie dość, że takie spotkanie może przyprawić rozpakowującego o "zawał serca", to w pewnych sytuacjach rodzi kłopoty z prawem. Kacper Kowalczyk razem z dr Agnieszką Czujkowską z warszawskiego ZOO wyjaśnią co można zrobić w takiej sytuacji. 
27 minutes | Nov 21, 2021
Dokarmianie ptaków
Karmnik - miejsce ekscesów i ptasich skandali. Dokarmianie ptaków to czynność, jaką niektórzy z nas wykonują niemal automatycznie. Kiedy tylko na zewnątrz temperatury spadną, a jedzenia w środowisku zaczyna ubywać, praktycznie natychmiast w ogrodach, czy na balkonach, pojawiają się karmniki. Do nich przylatują ptaki i jedzą to, co im zaserwowaliśmy. Ale czy ptaki potrzebują takich "barów szybkiej obsługi"? Przez wiele tysięcy lat nie były dokarmiane, a jakoś przetrwały? Na te i wiele innych odpowiedzi Kacper Kowalczyk szukał ze swoim gościem Jackiem Karczewskim, ptasiarzem, przyrodnikiem i autorem książek o ptakach.
28 minutes | Nov 14, 2021
Pierzaści intelektualiści
Ptaki krukowate to nie tylko wrony czy kruki, ale jeszcze cała masa innych gatunków. Tylko w Polsce łącznie można spotkać aż 9 przedstawicieli tego rodzaju! Nie lubimy ich, bo kraczą, są czarne, a w ludowych opowiadaniach zwiastują śmierć. Tymczasem to bardzo ciekawi mieszkańcy ziemi oraz niezwykle pasjonujący sąsiedzi, o których Kacprowi Kowalczykowi opowiadał dr Piotr Piliczewski.
20 minutes | Oct 21, 2021
Jeż pigmejski to nie jest zwierzę dla ludzi!
Tak twierdzi Magda Lorenz (Jeżonauci), z którą rozmawiał Kacper Kowalczyk. Od wielu już lat zwierzęta te są trzymane w domach jako nasi towarzysze, jednak często nie wychodzi im to na dobre. Hodowla związana z chowem wsobnym, połączona często z brakiem wiedzy prowadzi do bardzo opłakanych skutków...Coraz częściej pojawiające się nowotwory, choroby zębów, czy problemy związane z układem pokarmowym to tylko wierzchołek góry lodowej. Czy zatem jeże pigmejskie w domu, to dobry pomysł?
26 minutes | Oct 18, 2021
Odwdzięczyć się zwierzętom laboratoryjnym!
Myszy, chomiki, szczurki, świnki morskie, króliki, kury, psy czy koty to gatunki wykorzystywane w badaniach laboratoryjnych. Jeszcze nie potrafimy w stu procentach zastąpić ich udziału metodami alternatywnymi. Znaczenie zwierząt w badaniach jest ogromne ale jednocześnie niedocenione. Między innymi z tego powodu już od pięciu lat fundacja "Lab rescue - adopcje zwierząt laboratoryjnych", pomaga szukać dla nich nowych domów. Chociaż bywa trudno, to jak twierdzą współpracownicy oraz wolontariusze z fundacji, należy tym zwierzętom zapewnić godne życie do końca ich dni, właśnie w podziękowaniu za pracę jaką wykonały na rzecz ludzkości. O tym Kacper Kowalczyk rozmawia z Zofią Pawelską  
17 minutes | Oct 15, 2021
Pszczoły też mówią!
Ale owady te rozmawiają po swojemu, po pszczelemu. I język ten to tak naprawdę mieszanka wydawanych dźwięków przez samą pszczołę, różnego rodzaju puknięć, stuków, tańców czy fizycznej demonstracji. Chociaż ich mowa wcale nie przypomina języków ludzkich, to należy do jednej z najbardziej fascynujących, i tym zagadnieniem zajmuje się Anna Tomańska, studentka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, z którą rozmawiał Kacper Kowalczyk
29 minutes | Oct 2, 2021
Warszawa domem dla zapylaczy!
Wszystko dzięki tzw. "łąkom kwietnym", czyli miejskim trawnikom, które zostały zamienione na środowisko przypominające łąki, znane nam z filmów pokazujących piękne krajobrazy. Dzisiaj już nikogo nie dziwi, że pas zieleni pomiędzy jezdniami jest kolorowy, a to z kolei przekłada się na różnorodność gatunkową owadów zapylających. W sąsiednim Berlinie dzięki takim zabiegom liczba gatunków zapylających wzrosła aż o 35%, a jak sytuacja ma się nad Wisłą? O tym Kacper Kowalczyk rozmawiał z dr Katarzyną Roguz z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, która prowadzi badania nad tymi owadami.  
18 minutes | Jul 13, 2021
Długowłosa piękność ze Szkocji 
Znamy tę rasę najlepiej z filmu "Lassie, wróć!". To dzięki niemu owczarki szkockie zyskały ogromną popularność. Collie to psy bystre i wrażliwe, lubiące pracować z człowiekiem. Jego przodkowie to prawdopodobnie starożytne psy pasterskie, które dotarły na Wyspy Brytyjskie z Rzymianami. O tej rasie, Agata Nowotnik rozmawiała z Lucyną Zboralską z hodowli Ko-To-Ra. 
19 minutes | Jun 28, 2021
Można uratować ten gatunek.
Jerzyki są ptakami wielbionymi przez wielu ludzi. Ale i też bardzo poszkodowanymi przez nas. Najpierw, może trochę nieświadomie, zaprosiliśmy te ptaki do miast, budując duże budowle, w których to było mnóstwo szczelin nadających się do zamieszkania. Jerzyki bardzo dobrze wykorzystały tę szansę i zamieszkały obok nas. Jednak pod koniec XX wieku i na początku XXI rozpoczął się prawdziwy exodus. Podobne do jaskółki ptaki zaczęły tracić swoje dotychczasowe gniazda poprzez termomodernizację budynków. Z czasem jednak problem dostrzeżono, co pozwoli zapobiec wyginięciu tego gatunku. Przykładem takiej oddolnej inicjatywy w ramach, której pomaga się jerzykom, jest akcja "Jerzyk w dzielnicy Stradom" i o tym Kacper Kowalczyk rozmawiał z Tomaszem Suchomelem - pomysłodawcą całego zamieszania
COMPANY
About us Careers Stitcher Blog Help
AFFILIATES
Partner Portal Advertisers Podswag Stitcher Originals
Privacy Policy Terms of Service Do Not Sell My Personal Information
© Stitcher 2022